1 maja 2024

3.14 - Urodziny Einsteina z Ludolfiną

Jak co roku, miesiąc marzec jest miesiącem, w którym większą uwagę poświęcamy królowej nauk, czyli matematyce. Dlaczego marzec? W marcu obchodzimy wiele świąt: Dzień Polskiej Statystyki (9 marca), Ogólnopolski Dzień Matematyki (12 marca). Z kolei 14 marca to Światowy Dzień Matematyki, urodziny swoje obchodzi liczba Pi, ale również urodził się w tym dniu Albert Einstein. Nie można zapomnieć też o genialnym matematyku Stefanie Banachu, który urodził się 30 marca.
Skoro tyle świąt a wiec czas na celebracje i huczne urodziny. 14 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i dzień ten był okazją do przedstawienia rezultatów projektu eTwinning pt. „3.14 - Urodziny Einsteina z Ludolfiną” realizowanego w naszym liceum z młodzieżą z Zespołu Szkół Nr 1 w Kwidzynie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  numer 2 w Krośnie. Był to interdyscyplinarny projekt, który za pomocą narzędzia ICT łączył w sobie matematykę z historią i bogactwem kulturowym. Pokazywał zastosowanie praktyczne w działaniu: szukaliśmy, mierzyliśmy , opracowywaliśmy. Uczniowie zwiedzali zakątki swojego regionu, tworzyli prezentację reklamując naszą mała ojczyznę i jednocześnie poszukiwali naszej nieskończonej liczby Pi. Podczas spotkania i naszych urodzin szkoły partnerskie zaprezentowały najciekawsze rejony i miejsca warte zobaczenia. Na urodzinach Einsteina zaprosiliśmy  sławnych Polaków związanych z regionem: dowiedzieliśmy się wiele o Ignacym Łukasiewicza od młodzieży z Krosna, a my opowiedzieliśmy im historię Enigmy i geniuszy z Poznania, wspomnieliśmy również o szyfrodziewczynach których plakaty stworzyliśmy jako osobo warte poznania.
Nasze spotkanie zakończyliśmy hucznym sto lat Ludolfino i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez szkoły partnerskie.

Kolaż urodziny
Urodziny