Buntownicy. Wykluczeni.

To tytuł czwartego projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie Podgórnym, adresowanego do zaprzyjaźnionych ze szkołą gimnazjów. Celem projektu jest uświadomienie młodzieży przyczyn, form i skutków buntu, stworzenie możliwości wyartykułowania swoich lęków, zdiagnozowanie zjawiska wykluczenia, a w konsekwencji wypracowanie postaw tolerancji wobec „innych” – społecznie , kulturowo, narodowościowo.

W tym celu zaproponowano uczniom gimnazjów udział w różnych działaniach- literackich ,redakcyjnych, teatralno –recytatorskich. Pierwszemu z nich przyświecała myśl Alberta Camusa „ Aby istnieć ,trzeba się buntować”, a w ramach owego działania należało przygotować montaż poetycki oparty na tekstach, których tematem jest bunt lub wykluczenie. Występy odbyły się 13 stycznia 2012 roku w budynku Liceum. Wykonawcom stworzono możliwość odejścia od „akademijnego” sposobu prezentacji tekstów, z czego chętnie skorzystali, anektując na potrzeby etiud czy recytacji różne miejsca w budynku- hol, schody, klasę, szatnię i, jak zawsze wzbudzający wśród uczestników sympatię, Hades. Zaczęliśmy od pokazania licealnego lip duba, w którym siły dobra zmagają się z siłami zła, potem rozprawę sądową nad Małym Księciem i Różą na schodach holu przeprowadzili gimnazjaliści z Baranowa, których przygotowała pani Teresa Mańczak- Ciuksza. Następnie prezentowały się uczennice z Gimnazjum w Dusznikach(opiekun- pani Aleksandra Michalska),grupa teatralna z 68 Gimnazjum w Poznaniu(opiekun-pani Edyta Rędzioch), dziewczyny z Gimnazjum w Tarnowie Podgórnym przygotowane przez panią Olgę Dragan, uczennice z Gimnazjum w Kaźmierzu, podopieczne pani Joanny Andrzejak , a na końcu gospodarze – grupa „Przy Okazji” z LO w Tarnowie Podgórnym (opiekun –pani Grażyna Smolibocka).Młodzież mówiła tekstami Jacka Kaczmarskiego, Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Bursy, Edwarda Stachury, Stanisława Barańczaka.

Koordynatorki: Grażyna Smolibocka, Danuta Kołodko - Nowak