13 lutego 2022 | Anna Gorońska

Cechy podzielności liczb całkowitych

8 lutego 2022 roku o godzinie 12.00 odbyło się kolejne spotkaniez cyklu “Po indeks z Pitagorasem” - tym razem w wersji online. W tym wydarzeniu z naszej szkoły udział wzięły dwie klasy: IB i IIB wraz p. Anną Gorońską. Wykład pod tytułem “O podzielności liczb całkowitych” poprowadziła dr Dorota Blinkiewicz, która to w bardzo interesujący sposób przekazała swoją wiedzę. Na początku wykładu uczniowie dowiedzieli się o Liczbach Fermata i Mersenne’a. Następnie p. dr Dorota Blinkiewicz omówiła pojęcie kongruencji. Dzięki wykładowi uczniowie poznali nowe dla nich twierdzenia: Małe twierdzenie Fermata, twierdzenie Eulera oraz chińskie twierdzenie o resztach.  Mieli również okazję dowiedzieć się ciekawych informacji na temat takich postaci jak: Pierre de Fermat, Leonard Euler oraz Marin Mersenne. Niewątpliwie uczniowie klas IB i IIB uczestnicząc w wykładzie miło spędzili czas przy okazji ucząc się nowych rzeczy.

pitagoras
uczestnicy