5 października 2023

Europejski Dzień Języków i w Naszym Liceum

Wzorem lat ubiegłych we wrześniu obchodziliśmy w naszym liceum Europejski Dzień Języków, który w tym roku realizowaliśmy pod hasłem: „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”. W przygotowania do tego święta włączyła się cała społeczność szkolna. Każda klasa wylosowała jedno z państw europejskich, a następnie miała za zadanie przedstawić wybrany kraj w następujących kategoriach: język, geografia, kultura, ciekawostki oraz kuchnia. Sale lekcyjne zostały udekorowane flagami, banerami oraz barwami wylosowanego kraju, stając się kopalniami wiedzy o Węgrzech, Mołdawii, Grecji, Macedonii Północnej, Rumunii, Bułgarii, Czechach, Hiszpanii oraz Malcie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska kulinarne prezentujące wybrane potrawy i przekąski charakterystyczne dla danej narodowości. Uczniowie z chęcią próbowali słynnego węgierskiego tortu Dobosza w wersji mini, a także bułeczek pogaczy, sałatki greckiej, chałwy, mołdawskiej placinty. Nie zabrakło oczywiście informacji o poszczególnych językach: zagadnień związanych z pisownią, fonetyką, rozmaitych ciekawostek gramatycznych. I niespodzianka - karaoke: chętne osoby mogły ćwiczyć wymowę poprzez śpiew! Nasi uczniowie zaliczyli test z różnorodności językowej i kulturowej na szóstkę.
Europejski Dzień Języków w Naszym Liceum - kolaż zdjęć