17 czerwca 2019

III edycja gali Młode Lwy 14.06.2019 r.

Bartek Zwoliński jest uczniem  klasy 2c  o profilu ekologiczno- turystycznym, realizującej  biologię i chemię na poziomie rozszerzonym.

Każdą możliwą chwilę spędza na czytaniu książek: na jego półce oprócz pozycji przygodowych i historycznych znajduje się wiele publikacji popularnonaukowych, takich jak „Umysł kruka” Bernda Heinricha oraz książki Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”, „Duchowe życie zwierząt” czy „Nieznane więzi natury” a także podróżniczych, m. in. reportaż z wyprawy zorganizowanej przez Polskie Radio „Trzy sztuki w Antarktyce”. Nie boi się sięgać po lektury dotyczące kontrowersyjnych tematów takich jak nasze stosunki z otaczającą przyrodą, np.. „Hipokryzja” Andrzeja Kruszewicza. Jego działania nie ograniczają się jedynie do teorii. Wraz ze znanym profesorem Rafałem Bernardem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczestniczył w badaniach populacji zimujących nietoperzy w rezerwacie Strzaliny koło Tuczna. Jest to zarazem obszar Natura 2000 . Był to jego drugi wyjazd na tego typu wyprawę. W swoich zainteresowaniach nie zważa na rozmiar: niedawno w ogrodzie założył ul dla pszczół murarek i planuje wydzielić tereny, na których rosłyby rośliny, stanowiące pokarm dla nich oraz dla trzmieli, jak również przywabiające różne gatunki motyli i innych owadów. Co jakiś czas lubi wybierać się na spacer ze znajomymi, by rozpoznawać różne miejscowe gatunki ptaków, np. czajki, sikory czy żurawie. W swoich osiągnięciach ma udział w etapach wojewódzkich i ponad wojewódzkich w konkursach przyrodniczych pod patronatem PTOP Salamandry oraz był laureatem konkursu przedmiotowego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w szkole podstawowej. Swoje przyrodnicze obserwacje kolekcjonuje w postaci zdjęć. Sądzi, że ważnym jest poznawanie świata, który jest naszym domem i chce ciągle pogłębiać swoją wiedzę.

Szczególne miejsce w jego działaniach i rozwoju zainteresowań zajmuje problematyka ekologiczna. W tym roku zajął pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologicznym organizowanym pod patronatem Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Osiągnął bardzo dobry wynik w okręgowym fanale Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Uzyskał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym Eko Planeta. Swoje umiejętności i zainteresowania naukowe w dziedzinie szeroko pojętej wiedzy biologiczno- przyrodniczej rozszerza podczas tutorialu naukowego, prowadzonego w szkole.

20190614_193041
Zwoliński Bartosz