15 września 2024

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe Zasady Oceniania - Historia

Klasa I B, I C, III C - Rok szkolny 2024/2025

1. Uczeń na lekcjach powinien posiadać: zeszyt przedmiotowy i podręcznik. Na niektóre lekcje nauczyciel poprosi o przyniesienie dodatkowych materiałów (np. arkusze papieru), których przyniesienie jest obowiązkowe.

2. Kryteria oceniania i zasady przyjęte na lekcjach:

• uczeń oceniany jest wg kryteriów zapisanych w Statucie Szkoły/Szkolnych Systemie Oceniania,
  • przy ocenie prac pisemnych obowiązują następujące kryteria ocen:
100%  -  celujący
99% - 90% - bardzo dobry
89% - 75 % - dobry
74 % -  56 % - dostateczny
55 % - 40 % - dopuszczający
39% - 0 % niedostateczny
  • nauczyciel może posługiwać się plusami i minusami, wystawiając oceny cząstkowe.
  • poszczególne oceny mają przypisane wagi

3. Na lekcjach Historii oceniane będą następujące formy sprawdzania wiedzy i umiejętności, których wagi są następujące:

Forma sprawdzenia wiedzy i umiejętności Waga

Sprawdzian:
obejmuje materiał powyżej trzech lekcji, zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem

praca klasowa z materiału obejmującego semestr nauki nazywana pracą semestralną

Kartkówka:
obejmuje materiał do trzech lekcji włącznie, może być niezapowiedziana, pisana nie dłużej niż 20 minut

Aktywność
Aktywna praca na lekcji, wiedza, może zostać oceniona na „+”. Zebrane plusy składają się na ocenę. Na ocenę 6 – pięć plusów.

Odpowiedź ustna
obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji

Zadanie
praca w różnej formie np. prezentacji czy pisemnej odpowiedzi na pytanie.

Referat

Praca długoterminowa

Nie z wszystkich form uczeń otrzyma ocenę w ciągu roku szkolnego.

4. Raz w semestrze uczeń ma prawo zgłosić przed lekcją nieprzygotowanie, które oznacza brak przyniesionego zeszytu, podręcznika, materiałów, zadania domowego. Nie można zgłosić nieprzygotowania z wcześniej zapowiedzianych form sprawdzania wiedzy (np. sprawdzianu, kartkówki).

5. Uczeń, który był nieobecny na sprawdzianie czy kartkówce, zgłasza się do nauczyciela w ciągu tygodnia od powrotu do szkoły w celu ustalenia terminu napisania pracy. Brak zgłoszenia do nauczyciela lub nieobecność w wyznaczonym terminie skutkuje pisaniem pracy na lekcji.
6. Ocenione prace pisemne uczeń dostaje do wglądu na lekcji. Rodzice (prawni opiekunowie) mogą otrzymać pracę do wglądu podczas konsultacji.
7. Uczeń ma prawo poprawić każdą ocenę ze sprawdzianu i kartkówki w terminie wyznaczonym przez nauczyciela - nie dłuższym niż dwa tygodnie po uzyskaniu oceny.
8. Uczeń ma obowiązek uzupełnienia zaległości wynikającej z nieobecności na lekcji.
9.  Klasyfikacji śródrocznej i końcoworocznej nauczyciel dokonuje, biorąc pod uwagę oceny cząstkowe - wynik średniej ważonej. Ocena końcoworoczna stanowi średnią wszystkich ocen ważonych semestru I i II. Aby uzyskać pozytywną ocenę na zakończenie roku uczeń musi zaliczyć oba semestry na średnią minimum 1,8. Progi na poszczególne oceny:

Ocena
Celujący