4 stycznia 2018

Biblioteka szkolna dla Rodziców

RELACJE RODZINNE – ZROZUMIEĆ NASTOLATKA 

  • Jak kształtować relacje w rodzinie?
  • Jak wspierać własne dziecko w jego rozwoju?
  • Jak wyposażyć je w siłę, moc i wiarę we własne możliwości?
  • Jak nauczyć wrażliwości na drugiego człowieka?
  • Jak rozbudzać zainteresowania i zachęcać do zdobywania wiedzy?
  • Jak zrozumieć własne dziecko i sprawić, by ono zrozumiało nas?

Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź wśród zbiorów naszej szkolnej biblioteki.

Zachęcamy zarówno Rodziców, jak i młodzież, do korzystania z wiedzy zawartej w szkolnym księgozbiorze, jak również do składania przez Państwa propozycji dotyczących jego uzupełnienia w tematyce relacji rodzinnych.

Ze swojej strony szkoła planuje w najbliższym czasie uzupełnić powyższy dział o następujące tytuły:

Aleksandra  Piotrowska, Ewa Świerżewska – „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć”

Psycholog Dr Aleksandra Piotrowska od lat pomaga nam rodzicom, opiekunom zrozumieć zmieniające się z wiekiem potrzeby naszych dzieci.

Musimy pamiętać, że w okresie dojrzewania, gdy dziecko zmienia się w nastolatka, zmieniają się jego relacje z rówieśnikami, a przede wszystkim z rodzicami i rodzeństwem. Pojawiają się problemy, z którymi rodzicom, a także samym nastolatkom, trudno sobie radzić.

Czytelnicy znajdą w tej książce odpowiedzi na pojawiające się w ich głowach pytania. Dr Aleksandra Piotrowska, w rozmowie z Ewą Świerżewską, w przystępny sposób wyjaśnia przyczyny pewnych postaw i czasem niepokojących zachowań, pokazuje również możliwe rozwiązania.


Juul Jesper – „Nastolatki: kiedy kończy się wychowanie” 

Ile odpowiedzialności można przekazać nastoletniemu dziecku? Co robić, kiedy nie radzą sobie w szkole? Jak reagować na łamanie ustalonych reguł? Co robić, kiedy dom zamienia się w hotel? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Kiedy miłość rodziców zamienia się w obsługę?

 Gdy dzieci kończą dziesięć lat, powoli wchodzą w wiek nastoletni. Cztery lata potem jest już za późno na wychowanie twierdzi Jesper Juul. Niestety, właśnie wtedy wielu rodziców próbuje w pośpiechu nadrabiać zaległości wychowawcze i naprawiać błędy. Takie turbowychowanie nie przynosi jednak spodziewanych rezultatów. Rodzice wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie nastolatka, ale jako partnerzy, którzy poprzez swoje wartości i doświadczenie motywują go do odpowiedzialnego wejścia w dorosłość.

Leszek Talko  - „Nastolatek dla początkujących”

 W szkole ogląda z kolegami i koleżankami filmiki na You Tube, wraca ze szkoły i nieustannie gra na komórce, doprowadzając rodziców do pasji. Wieczorem niemal nie odchodzi od konsoli i najwyraźniej gada z jakimiś ludźmi przez mikrofon. Przez cały czas jest gdzieś indziej (w tym 24/7 w mediach społecznościowych), a jeśli już cokolwiek powie o miejscach, w których bywa, to i tak nic z tego nie rozumiemy.  Oto on, NASTOLATEK, istota tajemnicza.

Leszek Talko postanowił odbyć podróż do świata, a raczej cyberświata, nastolatków. Terra incognita, o której dorośli nie wiedzą niemal nic.

Megan Lovegrove, Louise Bedwell – „Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców”

 OMG, jaka ta książka jest czadowa i totalnie o tym, jak się dogadać ze swoimi starszymi itepe. LOL! – jeśli to zrozumieliście, to jak na rodziców jesteście całkiem na czasie. Większość z was pewnie pomyślała: O co chodzi? Co to za słownictwo? Nastolatki są dla was często jak przybysze z innej planety, mówiący niezrozumiałym językiem i chociaż bardzo chcecie, to nie potraficie się z nimi porozumieć. Z pomocą nadchodzą Megan i Louise – autorki pierwszego poradnika dla rodziców nastolatków napisanego przez 16-latki. W końcu kto udzieli wam lepszych porad, jak postępować z nastolatkami, niż one same?

Napisany lekkim, zabawnym stylem poradnik sprawi, że spojrzysz na to, co robisz i mówisz, z perspektywy twojego dziecka (spróbuj – odrobina dystansu wobec siebie jeszcze nikomu nie zaszkodziła). Ta książka jest pełna rad, których nie znajdziecie w innym poradniku dla rodziców. Mamy nadzieję, że wiele dla siebie z niej wyniesiecie.

 

literature-3091212_960_720
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.