Dzień Edukacji Narodowej
Liceum w Tarnowie Podgórnym debatuje o zdrowiu psychicznym
Debaty to dla naszego Liceum swego rodzaju tradycja, pełna niezapomnianych emocji i wartościowych doświadczeń. W tym roku Licealne Koło Debat Oksfordzkich z niezwykłym zaangażowaniem włączyło się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego- w programie były warsztaty z uczniami i nauczycielami, szkolenia - łącząc je z Dniem Edukacji Narodowej. To wyjątkowe połączenie podkreśla, jak istotne są to kwestie dla całej społeczności – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Temat debaty okazał się nie tylko aktualny, ale również niezwykle kontrowersyjny: „Technologie cyfrowe, w tym media społecznościowe, mają bardziej negatywny niż pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne”. W szranki wystąpili nauczyciele, reprezentowani przez niezwykle przekonującą drużynę: Wiolettę Pilarczyk-Urbaniak, Hankę Piotrowską, Michała Kokorzyckiego oraz Marzenę Kasendrę-Filipiak. Naprzeciw nich stanął utalentowany zespół uczniów: Helena Jarocka, Wiktoria Florek, Gabriela Zgoła oraz Antek Jerzmanowski. Debatę poprowadziła- w roli Marszałka- Martyna Gołembka, która wprowadziła widownię w wir emocjonujących dyskusji. Obecnością zaszczycili nas znamienici goście: : I Zastępca Wójta Gminy Tarnowo Podgórne Ewa Noszczyńska–Szkurat, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym Halina Topolewska, prezeska Fundacji Mój Mount Everest Marta Żak-Jędrzejewska i ekspert w dziedzinie psychotraumatologii Tomasz Bilicki.
W sali panowała atmosfera pełna napięcia i oczekiwania – publiczność z zapartym tchem wsłuchiwała się w argumentację obydwu drużyn. Uczniowie zaskoczyli wszystkich nie tylko swoją błyskotliwością, ale także pasją, z jaką prezentowali swoje argumenty. W miarę rozwijania dyskusji emocje sięgały zenitu, a widownia miała okazję być świadkiem nie tylko starcia intelektów, ale także gamy emocji, które towarzyszyły obydwu stronom. Ostatecznie, publiczność jednogłośnie ogłosiła zwycięzcami uczniów – ich argumenty trafiły w serca i umysły zgromadzonych.
Te debaty stały się nieodłącznym elementem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole. W zeszłym roku podejmowaliśmy tematy, które dotyczyły naszej codzienności, a w tym roku odważnie sięgnęliśmy po złożony temat zdrowia psychicznego. Licealne Koło Debat Oksfordzkich kolejny raz udowodniło, że potrafimy poruszać trudne sprawy w sposób kulturalny i merytoryczny. To nie tylko spór – to dialog, w którym poszukujemy prawdy i zrozumienia. I kto wie, być może przyszłoroczna debata znów zaskoczy nas tematem, który poruszy serca i umysły naszej społeczności!
Marzena Kasendra-Filipiak – opiekunka Licealnego Koła Debat Oksfordzkich