22 kwietnia 2024

Spotkania edukacyjne w Dniu Ziemi.

To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.

22 kwietnia gościliśmy panią profesor Renatę Dondajewską z Wydziału Biologii UAM, która jest hydrobiologiem. Uczniowie klasy IC podczas spotkania zapoznali się z bioróżnorodnością zbiorników wodnych. Usłyszeli o tym , jak wielkie znaczenie ma każdy gatunek dla funkcjonowania ekosystemów. Jak funkcjonują ekosystemy wodne oraz jaki wpływ na ich eutrofizację ma gospodarka człowieka? Poznali również skutki eutrofizacji jezior. Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z pracownikiem Wielkopolskiego Parku Narodowego panam Stanisławem Jędrkowiakiem [i]oraz naszym  absolwentem Bartoszem Zwolińskim,  obecnie kończącym studia na Uniwersytecie Przyrodniczym. Panowie spotkali się z uczniami klasy 3 C .Tematem tego spotkania była bioróżnorodność, gatunki inwazyjne oraz zagrożenia wynikające z ich obecności w ekosystemach w Polsce.

Tego dnia odbył się również szkolny konkurs pod hasłem „ Co my możemy zrobić dla Ziemi? ”. Klasy przygotowały gazetki, w których należało zaproponować działania związane z poprawą stanu środowiska przyrodniczego z uwzględnieniem procesów  biologicznych, chemicznych, fizycznych i geograficznych zachodzących na naszej planecie. Był to kolejny etap edukacji ekologicznej uczniów.

Alina Śmidoda

Uczniowie podczas spotkania edukacyjnego zw Dniu Ziemi