31 marca 2021
Równania miłości w LO w Tarnowie Podgórnym
Czy miłość da się opisać wzorem? Zapisać za pomocą algorytmu, zaprogramować tak, aby narysowany został przepiękny symbol miłości, jakim jest serce? Czy wyznanie miłości może być ukryte w zapisie funkcji ? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali nasi uczniowie biorąc udział w dodatkowych zajęciach projektowych . Tam poznali obsługę i wykorzystanie programu GeoGebra. Nauczyli się tworzyć animacji, rysować wykresy funkcji. Dowiedzieli się czym jest fraktal i w jaki sposób można go zbudować. Zdobytą wiedze wykorzystali biorąc udział w konkursie gminnym „Równanie miłości – krzywa sercowa”. Zadaniem uczniów było stworzyć fraktal, kardioidę, rozszyfrować rebus, w którym było ukryte wyznanie miłości oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące serca. Uczniowie bardzo kreatywnie podeszli do zadań: rysowali, przekształcali wykresy funkcji, wyszywali i programowali.
Okazało się, że symbol miłości opisuje się za pomocą wzoru na krzywą sercową, jaką jest kardioida. Nakłada się na siebie dwie elipsy, by przy odpowiednich założeniach utworzyć serce w układzie współrzędnych. Wyznanie miłości natomiast może być ukryte w wykresie funkcji wartości bezwzględnej, funkcji wymiernej oraz trygonometrycznej. Serduszko matematyczne powstaje również ze zwykłych obiektów samopodobnych, niezwykle subtelnych i nieskończonych.
Zobaczcie, jakie powstały prace naszych uczniów: fraktalne serduszka, geometryczne kardioidy i graficzne wyznania miłości.
Monika Wiśniewska
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu mBanku.