15 września 2024

Przedmiotowe Zasady Oceniania – Historia

Klasa IV B, IV C - Rok szkolny 2024/2025

Wstęp:

Przedmiotowy System Oceniania z historii jest spójnym systemem określającym zasady sprawdzania i oceniania wiedzy, umiejętności i postaw uczniów z tego przedmiotu. PSO określa również tryb poprawiania ocen oraz powiadamiania uczniów i rodziców o ocenach.

1. Ocenie podlegają:

• wiedza
  • umiejętności
  • aktywność podczas zajęć
  • aktywność pozalekcyjna np. prace dodatkowe

2. Zasady dotyczące sprawdzania i oceniania i poprawiania ocen

Sprawdzeniu podlegają

• wiedza:
    • forma pisemna: kartkówki (1 - 3 tematów lekcyjnych), sprawdziany (4 – 6 tematów lekcyjnych)
    • odpowiedzi ustne: z ostatnich 2 tematów lekcyjnych
    • zastosowanie wiadomości w rozwiązywaniu problemu, realizacji zadań

• praca ucznia podczas lekcji:
    • korzystanie ze zdobytych umiejętności
    • aktywność podczas zajęć

• samodzielna praca ucznia
    • prace pisemne
    • wypowiedzi ustne
    • prace dodatkowe

• postawa ucznia
    • sumienność, systematyczność
    • przygotowanie do lekcji

Sprawdzenie pisemne wiedzy ucznia jest zawsze zapowiedziane w przypadku sprawdzianu i pracy klasowej.

3. Zasady oceniania
Uczeń oceniany jest za posiadaną wiedzę, stosowanie umiejętności, sposób uczestniczenia na zajęciach oraz aktywność. Prace pisemne przeliczane są wg przelicznika procentowego, określonego w WSO.

4. Zasady poprawiania

• Uczeń zobowiązany jest w terminie 2 tygodni nadrobić zaległości z powodu nieobecności na zajęciach oraz wykonać lub napisać prace zaległe z powodu nieobecności lub innych wydarzeń losowych.
  • uczeń może poprawić oceny z prac kontrolnych pisemnych (kartkówka, sprawdzian, praca klasowa) w terminie 2 tygodni od wpisania oceny z w/w prac do dziennika elektronicznego, na zasadach i w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
  • Uczeń, który nie pisał kartkówki, sprawdzianu czy pracy klasowej zobowiązany jest napisać ją w ciągu dwóch tygodni od powrotu do szkoły.
  • W sytuacjach wyjątkowych nauczyciel po konsultacji z uczniem lub jego rodzicami, ustala inny niż wymienione wyżej, termin poprawy oceny.
  • Nauczyciel powiadamia ucznia o ocenach przez wpisanie ocen do dziennika internetowego, przekazanie informacji podczas lekcji z uczniem, konsultacji z rodzicami.
5. Skala ocen i kryteria wymagań edukacyjnych
  • Skala ocen jest zgodna z WSO.

Ocena

Średnia

celujący
bardzo dobry
dobry
dostateczny
dopuszczający
niedostateczny

99% - 90%
89% - 75%
74% - 56%
55% - 40%
39% - 0%

• Kryteria dla poszczególnych ocen zawarte są w planie wynikowym przedmiotu.
6. Formy pracy:

Formy pracy