10 września 2024

Przedmiotowe Zasady Oceniania – historia

Rok szkolny 2024/2025

I.   Wstęp:

Przedmiotowy System Oceniania z historii jest spójnym systemem określającym zasady sprawdzania i oceniania wiedzy, umiejętności i postaw uczniów z tego przedmiotu. PSO określa również tryb poprawiania ocen oraz powiadamiania uczniów i rodziców o ocenach.

II.   Ocenie podlegają:

• wiedza
  • umiejętności
  • aktywność podczas zajęć
  • aktywność pozalekcyjna np. prace dodatkowe
III. Skala ocen i kryteria wymagań edukacyjnych

Skala ocen jest zgodna z WSO. Kryteria dla poszczególnych ocen zawarte są w planie wynikowym przedmiotu.

IV.  Zasady dotyczące sprawdzania i oceniania i poprawiania ocen

1. Sprawdzeniu podlegają
        a) wiedza:
  • forma pisemna: kartkówki (1 - 3 tematów lekcyjnych), sprawdziany (4 – 6 tematów lekcyjnych)
  • odpowiedzi ustne: z ostatnich 2 tematów lekcyjnych
  • zastosowanie wiadomości w rozwiązywaniu problemu, realizacji zadań

b) praca ucznia podczas lekcji

• korzystanie ze zdobytych umiejętności,
  • aktywność podczas zajęć

c) samodzielna praca ucznia

• prace pisemne, wypowiedzi ustne
  • prace dodatkowe

d) postawa ucznia

• sumienność, systematyczność
  • przygotowanie do lekcji

Sprawdzenie pisemne wiedzy ucznia jest zawsze zapowiedziane w przypadku sprawdzianu i pracy klasowej.

2. Zasady oceniania
Uczeń oceniany jest za posiadaną wiedzę, stosowanie umiejętności, sposób uczestniczenia na zajęciach oraz aktywność. Prace pisemne przeliczane są wg przelicznika procentowego, określonego w WSO.

3. Zasady poprawiania
Uczeń zobowiązany jest w terminie 2 tygodni nadrobić zaległości z powodu nieobecności na zajęciach oraz wykonać lub napisać prace zaległe z powodu nieobecności lub innych wydarzeń losowych.

• uczeń może poprawić oceny z prac kontrolnych pisemnych (kartkówka, sprawdzian, praca klasowa) w terminie 2 tygodni od wpisania oceny z w/w prac do dziennika elektronicznego, na zasadach i w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
  • Uczeń, który nie pisał kartkówki, sprawdzianu czy pracy klasowej zobowiązany jest napisać ją w ciągu dwóch tygodni od powrotu do szkoły.
  • W sytuacjach wyjątkowych nauczyciel po konsultacji z uczniem lub jego rodzicami, ustala inny niż wymienione wyżej, termin poprawy oceny.
V. Nauczyciel powiadamia ucznia o ocenach przez wpisanie ocen do dziennika internetowego, przekazanie informacji podczas lekcji z uczniem, konsultacji z rodzicami.
1598878301