10 września 2024

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe Zasady Oceniania –  geografia

Rok szkolny 2024/2025

I. Obowiązkowe pomoce dydaktyczne:
  • podręcznik Wydawnictwo Nowa Era
  • atlas geograficzny na cały cykl nauki  (najlepiej  „Atlas geograficzny Polska, kontynenty, świat” Nowa ERA)
  • zeszyt przedmiotowy – notatka z lekcji
  • przybory: długopis, ołówek, linijka, kalkulator

II. Ocenianiu podlegają następujące formy pracy ucznia:
  • odpowiedzi ustne (obowiązuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji)

• sprawdziany (obowiązuje znajomość materiału z całego działu)
  • kartkówki  (obowiązuje znajomość materiału z trzech lekcji)
  • orientacja na mapie
  • praca na lekcji
  • prace dodatkowe

III. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną ze sprawdzianu może ją poprawić. Termin i formę poprawy ustala nauczyciel.

IV. Uczeń, który nie pisał sprawdzianu lub zapowiedzianej kartkówki w pierwszym terminie zalicza materiał zaraz na następnej lekcji. Jednakże ostateczny termin i formę poprawy ustala nauczyciel.

V. Uczeń ma prawo raz w semestrze (jeżeli 1h lekcji geografii w tygodniu)/ dwa razy w semestrze (jeżeli 2h lekcji geografii w tygodniu) zgłosić nieprzygotowanie do lekcji.

VI. Usprawiedliwienie nieprzygotowania nie dotyczy zapowiedzianych: sprawdzianów, kartkówek, orientacji na mapie.

VII. Informację o nieprzygotowaniu zgłasza uczeń na początku lekcji (w trakcie sprawdzania obecności).

VIII. Oceny śródroczne  i oceny końcoworoczne zostaną wystawione z ocen cząstkowych, wśród których najważniejsze są oceny kolejno: ze sprawdzianów, kartkówek, odpowiedzi ustnych i innych form pracy ucznia. Oceny śródroczne i końcoworoczne nie są ani średnią arytmetyczna ani średnią ważoną.

IX. Uczeń, który nie pracuje samodzielnie podczas prac pisemnych  np. korzysta z urządzeń telekomunikacyjnych, opracowań papierowych, porozumiewa się z innymi, zmienia grupy otrzymuje ocenę niedostateczną.
Logo