12 czerwca 2024 | Olimpia Dębicka

Pierwsza Konferencja Astronomiczna “Bliżej Gwiazd”

Po historycznej Pierwszej Konferencji AstronomicznejBliżej Gwiazd” w naszym Liceum Ogólnokształcącym pragniemy już na spokojnie ogłosić, iż wydarzenie okazało się sukcesem. 

Wszechświat fascynuje ludzkość swoją tajemniczością i pięknem od zawsze. Na konferencji odnotowaliśmy spore zainteresowanie społeczności gminnej, gdyż odwiedziło nas około 200 osób. Bardzo dziękujemy i doceniamy Waszą obecność. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję w 2025 roku. 

Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli władz gminy. Obecni byli: Tadeusz Czajka - Wójt Gminy Tarnowo PodgórneEwNoszyńska - Szkurat i Piotr Kaczmarek - zastępcy wójta, AgatGidaszewsk- kierowniczka Wydziału Oświatyczłonkowie Komisji Edukacji Rady Gminy TP – jej szef Marcin Kobos oraz Ewelina Hałas i Maciej Wasielewski, a także inni radni - Magdalena Zagórska, Magdalena Grześkowiak, Honorata Pawlak, Stanisław Garstecki – wiceprzewodniczący rady oraz Tomasz Kluwak. Dziękujemy za Państwa obecność i wsparcie Gminy Tarnowo Podgórne w organizacji wydarzenia.  

Odwiedziły nas również pani dyrektor Agata Herda z Zespołu Szkół Technicznych w TP oraz pani dyrektor Halina Topolewska ze SzkołPodstawowej nr 2 w TP. Dziękujemy za wsparcie, szczególnie w promocji konferencji. 

Wyjątkowych Gości przywitały Martyna Gołębka i Wiktoria Florek, prowadzące konferencję oraz Julia Piotrowska recytująca wiersz Wisławy Szymborskiej pt.:Nieuwaga(W naszej społeczności szkolnej dziewczyny prężnie działają w Samorządzie Szkolnym).  

Szczególne podziękowania składamy na ręce znamienitych gości: 

pani prof. dr hab. Agnieszki Kryszczyńskiej, dyrektor Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu za fascynujący wykład “Meteoryt Morasko”. Słuchacze zapoznali się z klasyfikacją meteorów, ich budową strukturalną oraz chemiczną. Poruszenie i zachwyt wywołały przywiezione unikatowe, drogocenne próbki meteorów, które każdy uczestnik wykładu mógł chwycić i poczuć w dłoni! Pani Profesor opowiedziała nam o lokalnym skarbie, jakim niewątpliwie jest Meteoryt Morasko pod PoznaniemFragment o masie 271kg odnaleziono w 2017r. i jest on największyw Polsce. W 2012 r. odnaleziono fragment meteorytu o masie 261kg, który można oglądać na terenie Instytutu Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.  

Serdecznie dziękujemy pani dr Justynie Gołębiewskiejzastępcy dyrektora Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu za wspaniały i niezwykle interesujący wykład o Ciemnym Niebie. Dowiedzieliśmy się o zanieczyszczeniu Nieba Nocnego przez światło, co powoduje negatywne skutki dla biologii oraz schorzenia u organizmów żywych, w tym człowieka. Pani JustynGołębiewska przedstawiła - w formie apelu - wszystkim obecnym, jak powinno wyglądać prawidłowo zamontowane oświetlenio gospodarczym przeznaczeniu publicznym, ale i prywatnym. Niezwykle ważnym skutkiem nadmiernego oświetlenia Kuli Ziemskiej jest coraz mniejsza ilość miejsc, gdzie można badać chociażby Drogę Mleczną 

Dziękujemy Panu Tomaszowi Kluwakowi za nieoceniony wkład w konferencję, za inspirujący wykład oraz bezinteresowną promocję naszego wydarzenia popularno-naukowego. Jest Pan dla nas przykładem, jak można zajmować się badaniami astronomicznymi, będąc pasjonatem i członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Poznaniu. Pan Tomasz Kluwak specjalizuje się w badaniach planetoid, z zawodu jest informatykiemMiłość do Astronomii odkrył będąc w szkole średniej, kiedy to wygrał Olimpiadę Astronomiczną; obecnie jest związany m.in. zawodowo z przemysłem kosmicznym.  

Część wykładową zakończyliśmy przekazaniem podziękowań oraz kwiatów Państwu Prelegentom. Jednocześnie gości i uczestników zaprosiliśmy na część praktyczną konferencji. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty prof. dr. hab. Wojciecha Dimitrowa i Witolda Lewandowskiego, studenta koła naukowego IOA UAM w Poznaniu pt.: “Budowa teleskopu”. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudowali lunety za pomocą soczewek oraz rur pcv I było to niesamowite doświadczenieZ pewnością Koło Astronomiczne LOTP wykorzysta zdobytą wiedzę w praktyce.  

RocketLab, Koło Naukowe z Politechniki Poznańskiej podczas swoich warsztatów przedstawiło spektakularny projekt - rakietę sondażową HEXA-4, za który konstruktorzy otrzymali złoty medal na prestiżowych międzynarodowych zawodach SpaceportAmericaCup 2023 w USA. Gratulujemy grupie badawczej na czele z panem dr. inż. Bartoszem Zieglerem. Dziękujemy t za obecność i podzielenie się Waszą wiedzą i doświadczeniem.  

Wyjątkowe warsztaty poprowadził pan Michał Pawłowski z Good NightCollective- astronom, praktyk fotograf Nocnego Nieba.  

Dziękujemy za cenne wskazówki, zwłaszcza w imieniu początkujących amatorów astrofotografii. 

Konferencję zakończył Pokaz Nieba poprowadzony przez fantastycznych pasjonatów, członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Poznaniu na czele z prezesem Łukaszem Wojtyniakiem. Pomimo zmiennej pogody udało się nam zaobserwować przez teleskopy: Czerwony Księżyc, gromady kuliste i inne... 

Pragniemy wyrazić wyjątkowe podziękowania Gronu Pedagogicznemu na czele z panią dyrektor Mirosławą Przyłudzką-Moryl oraz panem wicedyrektorem Pawłem Dłużewskim, bez których wsparcia organizacyjnego takie wydarzenie nie odbyłoby się. Dziękujemy za zaufanie i nieocenioną pomoc organizacyjną oraz motywację do działania, którą nas Państwo obdarzyliście. Serdecznie dziękujemy paniom z administracji - Łucji Borkowskiej i Danucie Orwat oraz panu Tomaszowi Gibale i pani Marzenie Herman za wsparcie techniczne. 

Konferencja stanowiła wspaniałą astronomiczną przygodę, szczególnie dla organizatorów ze Szkolnego Koła Astronomicznego, które z pasją i efektywnie włączyło się w przygotowanie przedsięwzięcia. Jego członkowie już planują następną edycję. Zapraszam tym samym na kolejną II Konferencję Astronomiczną “Bliżej Gwiazd” 2025. Czekamy na Was!!!  

<span class="TextR

oglądanie nieba przez teleskopy
grupa uczniów na tle nocnego nieba
prelegenci konferencji
prezentacja teleskopów
rakieta RocketLab
warsztaty z budowy teleskopu
wspólne zdjęcie z prelegentami i goścmi
autorka zdjęć zorzy polarnej
warsztaty z budowy teleskopów
widownia na wykładzie
widownia podczas wykładu goście
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.