18 września 2024

eLegitymacje

W związku z obowiązkiem wydania nowym uczniom e-legitymacji w miejsce legitymacji papierowych,

prosimy o pilne przesłanie fotografii ucznia w formie elektronicznej,

poprzez jej załączenie w zakładce „ZDJĘCIA do legitymacji”  e-dziennika Librus.

Bez załączenia zdjęcia nie będzie możliwe wydanie uczniowi nowej legitymacji, a obecnie posiadane stracą ważność z dniem 01 października 2024 roku.

Krótka instrukcja dostępu do zakładki z komputera:

Po zalogowaniu w Librusie należy wejść w menu "Widok alternatywny"

rozwinie się menu boczne, a w nim:

"Kartoteka" - którą rozwijamy

i pojawi się zakładka

"Zdjęcia do legitymacji"     - tu dodajemy odpowiedniego formatu i jakości zdjęcie.

W aplikacjach telefonicznych zakładka widoczna jest od razu po rozwinięciu menu aplikacji, po zalogowaniu.

Warunki jakie musi spełniać fotografia:

Aby prawidłowo wygenerować pliki do  eLegitymacji zdjęcie musi spełniać następujące warunki:

− zdjęcie kolorowe,  w formacie .jpg lub .jpeg,

- o rozmiarze maksymalnie 1MB i w wymiarach 496 pikseli (wysokość) x 354 pikseli (szerokość)

lub proporcjonalnie więcej

- lub  o wymiarach 35 × 45 mm,

− wykonane na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mające dobrą ostrość oraz

odwzorowujące naturalny kolor skóry,

− musi obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz

zajmowała 70–80% fotografii,

− powinna pokazywać wyraźnie oczy, z widocznymi brwiami,

− osoba na zdjęciu powinna być bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,

- powinna patrzeć na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami,

- z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Pełna informacja o wymaganiach dot. zdjęć wraz z przykładami znajduje się w oficjalnej Instrukcji w załączonym pliku.

Załaczamy także dwa pliki graficzne ukazujące dostęp do odpowiedniej zakładki w e-dzienniku Librus.

e