23 listopada 2017
Regulamin szkolny
Regulamin szkolny
Jesteś Licealistą/ Licealistką. To zobowiązuje. Także do odpowiedniego zachowania, opartego na zasadach, które zawiera ten regulamin. Musisz wiedzieć, że każda społeczność funkcjonuje w świecie określonych reguł. Dlatego i Ty musisz przestrzegać postanowień naszego regulaminu.
A zatem:
1. Szkoła jest otwarta codziennie od 7.30 do 16.00. W niektórych dniach dłużej, w zależności od organizacji kółek, dodatkowych zajęć, spotkań itp. Jesteś mile widziany(-a) w porze swoich zajęć, gdy chcesz zostać dłużej z jakiś powodów, zgłoś ten fakt wychowawcy, nauczycielowi prowadzącemu zajęcia dodatkowe lub dyrektorowi.
2. Po wejściu do budynku zostawiaj wierzchnie okrycie w szatni, do której klucz mają dyżurni Twojej klasy. Nie przychodź na lekcje np. w kurtce, nie zostawiaj jej na korytarzu.
3. W szkole nie obowiązują rygorystyczne normy dotyczące stylu ubioru. Pamiętaj jednak, że sposób ubierania, makijaż, fryzura mówią o Tobie więcej niż przypuszczasz. Dlatego nie pomyl szkoły z dyskoteką, rewią mody lub zlotem fanów heavy metalu i ubieraj się odpowiednio do okoliczności. Nie zależy nam również, byś demonstrował(a) ubiorem swą przynależność do młodzieżowych subkultur. Wszelkie uroczystości szkolne uświetnij strojem eleganckim, na specjalną okazję.
4. Szczęśliwie dotrwałeś(-aś) do dzwonka i wyszedłeś(-łaś) z klasy na przerwę. Możesz przebywać na korytarzu, iść do stołówki lub w ciepłe dni wyjść na boisko. Nie opuszczaj jednak terenu szkoły, nie wychodź na przerwie przed budynek. Uświadom sobie, że ulice: Nowa lub Poznańska nie przynależą do szkoły, zatem ogranicz swe turystyczne zapędy tylko do boiska.
5. Do liceum należy parter prawego skrzydła budynku i część pierwszego piętra oraz szatnie w suterenie.
Nie jesteś mile widziany(-a) w części budynku należacego do szkoły podstawowej nr 1, nie szukaj też miejsc odosobnienia w korytarzu sutereny lub na ewakuacyjnej klatce schodowej.
6. Gdy już znalazłeś(-aś) się w klasie, zadbaj o szkolne sprzęty i wyposażenie sal. Postaraj się nie śmiecić, nie zdobić ławek ani ścian próbkami swego talentu plastycznego lub literackiego. To samo dotyczy ubikacji.
W niektórych salach, np. w pracowniach przedmiotowych i sali gimnastycznej, obowiązuje odrębny regulamin, do którego musisz dostosować swoje zachowanie.
7. W naszej szkole istotną wartością jest życzliwość. Bądź życzliwy(-a) dla innych, okazuj, że zależy Ci na kulturze osobistej, także kulturze języka. Nie bądź wulgarny(-a), agresywny(-a), opryskliwy(-a). Ucz się panować nad sobą.
8. Staraj się dostrzegać potrzeby innych, szczególnie słabszych i niepełnosprawnych. Jeżeli uważasz, że komuś dzieje się krzywda, okaż wrażliwość i zgłoś to wychowawcy.
9. Powinieneś dbać o punktualność, nie spóźniaj się na lekcje, bo to bardzo przeszkadza nauczycielowi i uczniom Twojej klasy.
10. Nie przynoś do szkoły żadnych niebezpiecznych przedmiotów, np. noży lub ostrych narzędzi.
11. Telefon komórkowy ułatwia życie lecz na lekcji przeszkadza i powinien być schowany w twoim plecaku lub torbie! Pamiętaj – wyłącz swą komórkę wchodząc do klasy, nauczyciel na pewno już to zrobił ze swoją.
12. Nie przyprowadzaj do szkoły kolegów lub koleżanek, którzy (które) nie są uczniami naszego liceum. Realizuj się towarzysko w czasie wolnym od nauki.
13. Na terenie szkoły obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu, picia alkoholu i używania narkotyków. Bezwzględnie nie życzymy sobie, by ktokolwiek przebywał w szkole w stanie odurzenia narkotycznego lub alkoholowego.
14. Jeżeli planujesz zwolnienie z części obowiązkowych zajęć, musisz wcześniej przedstawić wychowawcy (lub dyrektorowi) pisemną prośbę od rodziców.
W sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych zostaniesz zwolniony(-a) przez wychowawcę lub dyrektora tylko po telefonicznym kontakcie z Twoimi rodzicami.
15. Punktowy system oceniania zachowania uwzględnia Twoje zasługi, ale także potknięcia i błędy. Pamiętaj, że łamanie przez Ciebie postanowień zawartych w tym regulaminie może przynieść niepożądany rezultat – punkty ujemne lub kary przewidziane w statucie szkoły, włącznie z usunięciem ucznia ze szkoły.