Przed siebie i w głąb siebie
Przed siebie i w głąb siebie, czyli podróże;
Motyw człowieka w drodze to, w naszej kulturze, jedna z podstawowych figur ludzkiego losu; jest niezwykle nośny w sztuce. Skłania też do przemyśleń filozoficznych, a metafora „drogi” przywołuje wiele sensów. Dosłownie odwołuje się do przemieszczania; człowiek, wędrując, zdobywa szeroką wiedzę o świecie, nabywa doświadczeń. W sensie symbolicznym oznacza drogę do poznania siebie, sposób wyrażania emocji. Niezależnie od tego, czy wędrówka ma charakter fizyczny, czy też duchowy, była i jest wyrazem poszukiwań. Zagadnienia te – ze względu na emocjonalny rozwój uczniów i przeobrażenia współczesnego świata – często przybierają formę pytań stawianych sobie przez gimnazjalistów, stąd powszechnie znany motyw homo viator jest motywem przewodnim tegorocznego projektu.
Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tekstami kultury, w których występuje powyższy motyw, uświadomienie młodzieży wartości płynących z chęci poznawania świata, innych kultur, a także świadomego dążenia do poznawania siebie, kształtowania swojego charakteru. To również okazja do doskonalenia umiejętności analizy i interpretacji tekstów kultury, wyrażania własnych sądów i rozwijania zainteresowań artystycznych.
Proponujemy udział w różnych działaniach: redagowaniu własnych tekstów, przygotowaniu etiud teatralnych, poetyckim happeningu, oglądaniu spektakli teatralnych, udział w lekcjach prowadzonych przez uczniów naszego Liceum. Nowością jest propozycja warsztatów filmowych przeprowadzonych przez licealistów w ramach lekcji wychowawczej i nakręcenie przez gimnazjalistów krótkiego filmiku.
Prawdziwi podróżnicy to ci tylko,
Którzy wyruszają, aby wyruszyć.
Ch. Baudelaire
Koordynator projektu: Grażyna Smolibocka