14 lutego 2024

Poznajemy tajniki genetyki molekularnej w Katedrze Genetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

9 lutego klasa 3c, medyczno- przyrodnicza, uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Genetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które odbyły się w ramach umowy patronackiej podpisanej między uczelnią a naszą szkołą.  Badania przeprowadzone przez uczniów pod okiem pracowników naukowych uczelni dotyczyły analizy budowy i żywotności gamet męskich i żeńskich oraz oceny ich jakości. Na zajęciach z genetyki uczniowie  izolowali DNA oraz przeprowadzili elektroforez, jedną z technik inżynierii genetycznej. Zarówno genetyka molekularna , jak i gametogeneza to treści wynikające z podstawy programowej klas o tym profilu. Badania i obserwacje doskonale łączyły te treści i były ich cennym uzupełnieniem. Pozwoliły na samodzielne działanie i ocenę efektów pracy własnej. Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie mieli również możliwość pogłębienia i udoskonalenia umiejętności zdobywanych w szkole podczas lekcji biologii.

Alina Śmidoda

Uczniowie klasy 3 c podczas zajęć laboratoryjnych.