27 lutego 2024

Drzwi otwarte

Co roku w okolicach marca i kwietnia w domach uczniów klas ósmych pojawiają się dyskusje związane z wyborem szkoły średniej. Jeśli młody człowiek pragnie pracować w konkretnym zawodzie, prawdopodobnie wybór ten jest prosty – szuka szkoły, która  umożliwi mu jego zdobycie. Jednak wielu czternasto- i piętnastolatków nie wie dokładnie, co chciałoby robić w życiu, stąd decydują się na liceum ogólnokształcące, zapewniające im kilka lat do namysłu. Oczywiście duże miasto, z którym sąsiaduje nasza gmina, ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną, rodzi się jednak pytanie, czy warto jest pokonywać codziennie wiele kilometrów, aby uczęszczać do poznańskich placówek.

W Tarnowie Podgórnym od przeszło dwudziestu lat działa liceum ogólnokształcące, które może z dumą opowiadać o swoich sukcesach. Obecnie – w kontekście poziomu nauczania – nasze liceum nie ustępuje wielu poznańskim ogólniakom. Potwierdzają to twarde fakty:

- Zdawalność matur – w zeszłym roku w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Podgórnym zdawalność matur przy pierwszym podejściu wyniosła 100%.

- Wyniki matur – w 2023 roku średni wynik z każdego przedmiotu na poziomie podstawowym w naszej szkole był wyższy niż średni wynik dla miasta Poznania, powiatu poznańskiego i całego kraju (szczegółowe wyniki były opublikowane w Sąsiadce nr 8/2023).

- Obecność w rankingach – w ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” nasze liceum otrzymało po raz pierwszy srebrną tarczę. Poprawiliśmy swój ubiegłoroczny (dotychczas najwyższy wynik), zajmując lokatę wyższą o 234 pozycje – obecnie w województwie wielkopolskim znajdujemy się na 45. miejscu.

Poziom nauczania w naszej szkole jest z roku na rok coraz wyższy, co przekłada się również na popularność naszej szkoły wśród młodzieży, zwłaszcza z naszej gminy. Co roku odnotowujemy większą liczbę kandydatów do naszych klas, co oznacza, że mamy uczniów coraz lepszych i przede wszystkim nieprzypadkowych. To młodzież, która chce chodzić do naszej szkoły, wybiera ją świadomie i wie, że nie musi jeździć do Poznania, aby osiągnąć swój cel – przygotować się do matury, którą zda na poziomie umożliwiającym kontynuację nauki na wybranym kierunku studiów.

Oczywiście istnieje wiele innych czynników decydujących o wyborze naszej szkoły, np.

- Bliskość miejsca zamieszkania i łatwość dojazdu – możliwość dotarcia do szkoły pieszo lub dojechania do niej w relatywnie krótkim czasie bez wielokrotnej zmiany środka transportu może okazać się kluczowa w kontekście możliwości normalnego funkcjonowania młodego człowieka czy realizowania jego pasji.

- Atrakcyjność oferty zajęć pozalekcyjnych – większość młodzieży zainteresowanej udziałem w zajęciach pozalekcyjnych znajdzie u nas coś dla siebie. W naszej szkole funkcjonuje m.in. grupa teatralna „Przy Okazji”, Koło Debat Oksfordzkich, Koło Humanistów, Koło Historyczne, Koło Przyrodnicze, Koło Matematyczne czy Szkolny Klub Sportowy.

- Atmosfera przyjazna uczniowi – ostatnim, ale być może dla niektórych czynnikiem decydującym o wyborze naszej szkoły, jest panująca u nas atmosfera – pozytywna, daleka od wyścigu szczurów, wspierająca rozwój ucznia.

Tegoroczną rekrutację rozpoczęliśmy od spotkań z młodzieżą klas ósmych w wielu szkołach podstawowych naszej gminy, jednak jej kulminacją będą jak co roku Drzwi Otwarte – to doskonała okazja, aby poznać szkołę od wewnątrz, zajrzeć do każdej sali lekcyjnej, porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami, a także samymi uczniami, którzy z przyjemnością oprowadzą zainteresowanych ósmoklasistów po szkole i zdradzą nieco zakulisowych sekretów.

Zapraszamy do nas w czwartek, 21 marca 2024 r. od godz. 17.00 do 19.00.

Hanka Piotrowska

LO TP

1miniaturka
miniaturka2
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.