5 lutego 2019

IV Turniej Debat Historycznych IPN w Poznaniu

13 lutego 2019 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Początek turnieju o godz. 9:00. W turnieju weźmie w udział 12 najlepszych drużyn debatanckich z całej Wielkopolski, które podzielimy na trzy grupy A, B, C, po cztery drużyny w każdej grupie.

Turniej

  • Faza grupowa

Jednocześnie odbywać się będzie 6 debat w kolejnych III turach (na zasadzie każda drużyna debatuje z każdą w grupie). Fazę grupową opuszczą dwie najlepsze drużyny z grup oraz dwie najlepsze, które zajęły trzecie miejsca. Razem fazę grupową opuści osiem drużyn. Po fazie grupowej nastąpi przerwa i losowanie.

  • Faza pucharowa

W ćwierćfinale spotka się osiem drużyn, które opuściły fazę grupową. Cztery zwycięskie zespoły z ćwierćfinałów będą debatować w półfinale, a dwie zwycięskie w Wielkim Finale. Nie będzie debaty o trzecie miejsce! Najlepsza drużyna turnieju będzie reprezentowała województwo wielkopolskie w Finale Turnieju Debat Historycznych IPN w Warszawie (czerwiec 2019).

Zastrzegamy sobie prawo do zmian niniejszego harmonogramu.

Tezy IV Turnieju Debat Historycznych IPN

Układ turnieju spowodował, że zmniejszyliśmy ilość tez w turnieju. Zrezygnowaliśmy z dwóch wcześniej podanych tez: Wojciech Korfanty był najważniejszym polskim przywódcą narodowym w zaborze pruskim oraz Działalność Polskiego Komitetu Narodowego w Paryżu miała kluczowe znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tezy IV TDH

Teza I: Armia Wielkopolska była najnowocześniejszą formacją zbrojną odradzającej się Polski.

Teza II: Ignacy Jan Paderewski miał decydujący wpływ na wybuch Powstania Wielkopolskiego.

Teza III: Działania dyplomatyczne odegrały większą rolę w przyłączeniu ziem zaboru pruskiego do odradzającej się Polski, niż działania militarne.

Teza IV: Józef Piłsudski miał największe zasługi dla odbudowy niepodległego państwa polskiego w 1918 r.

Teza V: Walka zbrojna była skuteczniejszą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne.

Teza VI: Polki odegrały najważniejszą rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych w narodzie w XIX i XX w.

 

85-228595
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.