20 listopada 2023

Kampania społeczna „ Drugie życie”.

16 listopada 2023 roku uczennice z klas medyczno- przyrodniczych wraz z opiekunem, panią Aliną Śmidodą, uczestniczyły w uroczystości inaugurującej XVI edycję kampanii
„Drugie życie”, połączonej z warsztatami dla szkół biorących udział w akcji. Uroczystość została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu, znajdując tym samym wśród 29 wybranych do niego szkół średnich z Wielkopolski i Podkarpacia.

W części szkoleniowej uczennice zapoznały się z ideą kampanii „Drugie życie”, medycznymi i prawnymi aspektami przeszczepiania narządów oraz wysłuchały historii osób, które czekają na przeszczep lub żyją z przeszczepionym narządem. Przedstawione zostały dane na temat przeszczepów oraz problemów współczesnej transplantologii (medycznych, etycznych, społecznych, a także wynikających z niedoboru dawców).

W kolejnym etapie przystąpimy do wyboru tematów, które będą przedmiotem planowanych przez nas działań. Celem nadrzędnym, który będzie nam przy tym przyświecał, jest  upowszechnienie wiedzy na temat transplantacji oraz trudności związanych z ich przeprowadzaniem.

Alina Śmidoda

inauguracja kampanii