DSC07410
9 marca 2018

Konferencja Naukowa "Edukacja w XXI wieku" 6.03.2018r.

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI NAUKOWEJ

 „Edukacja w XXI wieku. Samorządność – perspektywy i zagrożenia”

 

Interdyscyplinarne i wielowymiarowe spojrzenie na zagadnienia związane z samorządnością, budowaniem postaw obywatelskich i partycypacją młodzieży w życiu społecznym gminy to główny cel  I Konferencji Naukowej z cyklu „Edukacja w XXI wieku” , której tematem przewodnim była „Samorządność. Perspektywy i zagrożenia”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym przy współudziale Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod patronatem Wójta Gminy Tarnowo Podgórne Pana Tadeusza Czajki.  6 marca 2018r. W  Sali sesyjnej Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym obradowali przedstawiciele różnych środowisk: nauki, biznesu, oświaty i administracji publicznej. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi: Vice-Starosta powiatu Poznańskiego Pan Tomasz Łubiński, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Pani mgr Dorota Kinal, Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Maciej Walkowski, Dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie dr Michał Krzyżaniak, Prezes Fundacji Edukacyjnej G5 dr Marcin Łukaszewski, Pan Andrzej Surdyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz pracownicy naukowi WNPiD UAM i studenci, a także dyrektorzy i nauczyciele wraz z uczniami ze szkół gminnych.

W pierwszej części obrad plenarnych, której przewodniczyła dr Magdalena Gawrońska-Garstka przybliżone zostały zagadnienia teoretyczne i definicje związane z pojęciem samorządności oraz nakreślono historyczny rozwój samorządu terytorialnego w Polsce. Po wystąpieniach okolicznościowych, w wykładzie inauguracyjnym dr Paweł Antkowiak w sposób holistyczny ujął najważniejsze tematy korespondujące z tytułem konferencji. Następnie Pani Weronika Dopierała i Pani Diana Stashevska przedstawiły skomplikowaną strukturę samorządu studenckiego omawiając także jego rolę i znaczenie.  Na zakończenie tej części obrad Adam Jacuński – uczeń LO w Tarnowie Podgórnym wystąpił z prezentacją na temat „Samorząd terytorialny” , dokładnie omawiając funkcję Młodzieżowych Rad Gminy.

W drugiej sesji obrad Szkolny Klub Debat Oksfordzkich działający w LO, po wprowadzeniu Prezesa Fundacji Edukacyjnej G5 dr-a Marcina Łukaszewskiego na temat znaczenia debat oksfordzkich w dyskursie nad samorządnością, debatował nad tezą „Młodzi ludzie mają wpływ na życie społeczne gminy”.  Następnie, po sprawozdaniu z prac samorządu uczniowskiego za lata 2015-2017 przedstawionym przez absolwentów liceum, a aktualnie studentów I roku WNPiD UAM w Poznaniu  Mateusza Woźnego i Łukasza Dudę zabrała głos Pani mgr Alina Stephan-Śmidoda, wieloletni opiekun samorządu szkolnego liceum i dokonała uroczystego przekazania władzy nowo wybranemu samorządowi uczniowskiemu liceum. 

Drugą część obrad podsumował dr Jakub Jakubowski, wskazując na ważkość podejmowanych podczas konferencji tematów.

Obrady zakończyła Pani mgr Mirosława Przyłudzka-Moryl Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym dziękując wszystkim gościom za udział w konferencji, w obradach i dyskusjach.

DSC07330
DSC07331
DSC07334
DSC07343
DSC07348
DSC07415
DSC07375
DSC07388
DSC07391
DSC07398
DSC07401
DSC07403
DSC07391
DSC07434
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.