MENU
21 stycznia 2018

Michał Kusiak odkrywca komet i planetoid naszym gościem

Michał Kusiak, student astronomii  Uniwesytetu Jagielońskiego w Krakowie. Odkrywca wielu komet i planetoid. Współodkrywca komety długookresowej C/2015 F2 (Polonia).

Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył 160 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO. 

Od 2012 roku do chwili obecnej współprowadzi wraz z Michałem Żołnowskim, Marcinem Gędkiem i Rafałem Reszelewskim projekt poszukiwań małych ciał Układu Słonecznego z wykorzystaniem zdalnie sterowanego obserwatorium astronomicznego Polonia na pustyni Atakama w Chile. Realizując podobne poszukiwania z Żołnowskim w zdalnym obserwatorium Rantiga zlokalizowanym na pograniczu Toskanii we Włoszech, jest współodkrywcą prawdopodobnie kilkuset nowych planetoid.

Oprócz odkrytych komet, to miłośnicy astronomii są moim największym odkryciem - mówi PAP popularyzator astronomii Michał Kusiak. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w uznaniu jego dokonań - jako odkrywcy i popularyzatora - planetoidzie 376574 nadała nazwę Michalkusia


universe-1044107__340
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.