7 września 2021

mLegitymacje dla klas pierwszych

W bieżącym roku szkolnym dla uczniów klas pierwszych istnieje możliwość korzystania z mLegitymacji.

Czym jest mLegitymacja?
mLegitymacja to elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji szkolnej, czyli legitymacja w smartfonie.
Dzięki mLegitymacji uczeń może potwierdzić swoją tożsamość i przynależność do szkoły, a także skorzystać z przysługujących mu ulg i zwolnień z opłat. To bezpłatne, bezpieczne i nowoczesne narzędzie cenione jest zarówno przez uczniów, jak i rodziców.
Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To - zgodnie z prawem - legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
Pokazując mLegitymację potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły.
Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Możesz również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również Twoje zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.
mLegitymacja jest wydawana:
• na wniosek rodziców ucznia (opiekuna prawnego) na każdy 1 rok szkolny (w załączeniu). Wniosek będzie dostępny także w sekretariacie szkoły.
Aby korzystać z  mLegitymacji należy:
  • dostarczyć wniosek podpisany przez rodzica
  • przesłać elektroniczną wersję zdjęcia, zgodnie z załączonym poniżej opisem wymagań (na adres: mlegitymacja@liceumtp.edu.pl
  • zainstalować aplikację mObywatel,
  • otrzymać od przedstawiciela szkoły kod aktywacyjny / kod QR,
  • dokonać aktywacji w usłudze mLegitymacja szkolna.
Wymaganiem technicznym do założenia mLegitymacji jest posiadanie smartfonu z systemem Android lub iOS oraz dostęp do Internetu.

W przypadku konieczności anulowania usługi (np. zgubienie lub kradzież telefonu), stosowny wniosek należy złożyć również za pośrednictwem szkoły. Wydanie i anulowanie mLegitymacji jest całkowicie bezpłatne.

Jak zweryfikować mLegitymację szkolną?

Weryfikacja wizualna

Okazanie dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego (weryfikacja wizualna tak jak tradycyjnej legitymacji szkolnej).
Prezentowany dokument posiada takie zabezpieczenia jak:
  1. Hologram – kolor hologramu zmienia się przy poruszaniu telefonem
  2. Element dynamiczny – flaga na ekranie telefonu faluje
  3. Data wydania legitymacji
  4. Termin ważności legitymacji – oznaczenie czy legitymacja jest ważna (kolor zielony) czy nieważna (kolor czerwony)
  5. Czas okazania w formacie DD-MM-RRRR oraz czas podany co do sekundy
  6. Powtarzający się wzór tła
Wszystkie powyższe elementy można sprawdzić jedynie poprzez weryfikację wizualną, bez konieczności wykonywania dodatkowych akcji w telefonie.

Weryfikacja funkcjonalna
Polega na wykonaniu dowolnej akcji w aplikacji mObywatel lub na okazywanym dokumencie

Weryfikacja kryptograficzna
Osoba weryfikująca sprawdza ważność certyfikatu za pomocą aplikacji mWeryfikator (instalacja aplikacji nie wymaga posiadania Profilu Zaufanego).

Bezpieczeństwo danych w mLegitymacji
mLegitymacja szkolna zawiera te same dane co jej tradycyjny odpowiednik. Są to:
 imię i nazwisko ucznia,
numer legitymacji,
data wydania,
termin ważności,
status użytkownika (uczeń),
data urodzenia,
PESEL,
adres zamieszkania,
nazwa i adres szkoły.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa dane zapisane w aplikacji są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat wydawany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest przypisany do danego użytkownika i telefonu. Dane pozostają bezpieczne nawet w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu. Chronione są zaszyfrowanym zapisem oraz dodatkowymi zabezpieczeniami (blokada, hasło), które użytkownik może wybrać na etapie aktywacji aplikacji.

mLegitymacja jest unieważniana w trakcie roku szkolnego:
• na wniosek rodziców ucznia (opiekuna prawnego), w szczególności w przypadku utraty mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna;
• z urzędu w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji szkolnej bądź przejścia ucznia do innej szkoły (§ 24 ust. 4a rozporządzenia MEN z 26 kwietnia 2018 r.).

UWAGA!
Warunkiem wyrobienia mLegitymacji jest przesłanie zdjęcia uczennicy/ucznia(mlegitymacja@liceumtp.edu.pl ) :
Fotografia powinna być kolorowa o wymiarach 35 × 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, z widocznymi brwiami, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Zdjęcie powinno być w formacie .jpg lub .jpeg, o rozmiarze maksymalnie 5MB i wymiarach nie większych niż 496 pikseli na wysokości x 354 pikseli na szerokości oraz rozdzielczości 100dpi.

Pozostali uczniowie korzystać będą z wystawionej przez szkołę legitymacji papierowej.
Wszystkie legitymacje dla klas pierwszych wystawione zostaną do końca września br.
mLegitymacja
mLegitymacja -weryfikacja dokumentu w telefonie