19 grudnia 2017

"Nasza chata na skraju..." Krzysztof Podemski

19 grudnia dr hab. Krzysztof Podemski, prof. UAM w Poznaniu na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego  w ramach cyklu „Spotkania z ...” wygłosił wykład na temat kontaktów międzykulturowych i stosunku Polaków do Innych w epoce globalizacji.
Prezentację rozpoczął od przedstawienia historii tych relacji i wyjaśnienia kluczowych terminów. Następnie odniósł się do ostatnich kilku lat, poruszył wiele ważnych kwestii dotyczących rasizmu, osób o innej orientacji seksualnej i obcokrajowców. Jak wynika z badań profesora Podemskiego, jesteśmy narodem kulturowo i narodowościowo jednorodnym. Bez wątpienia wielokulturowość powoduje wiele zagrożeń, ale również wiele korzyści- stwierdził wykładowca. Badania wskazują też na coraz mniejszą tolerancję naszych rodaków w stosunku do Innych.
Wykład był interesujący, niewątpliwie bardzo potrzebny i skłaniający do refleksji. Warto zastanowić się nad przyczynami niechęci do Innych, nad szkodliwością stereotypowego myślenia o nich.
Nie rozumiemy niechęci niektórych z nas do Innych, szeroko pojętej nietolerancji. Czy brakuje nam empatii?
Cieszymy się, że Pan Krzysztof Podemski przyjął nasze zaproszenie  i dziękujemy za wykład.
Cytując McLuhana, świat to globalna wioska, a nasz kraj jest przecież jej częścią.

„Nasza chata na skraju...”  czego i dlaczego?

Olga Kulikowska z kl. IIc
                                                                                                                                  Adam Jacuński z kl. IIIb

Pragniemy przypomnieć, że wcześniej gośćmi naszego liceum byli Panowie Waldy Dzikowski, poseł RP i Piotr Reiss, były piłkarz Lecha Poznań.

12DSC06898
prof-krzysztof-podemski