„O nas” – pierwsza edycja projektu artystyczno-edukacyjnego;

17 czerwca odbył się finał projektu „ O nas ” , którego organizatorem było LO w Tarnowie Podgórnym. Przypomnijmy, we wrześniu 2008 r. zaprosiliśmy do udziału w projekcie gimnazja, których absolwenci są naszymi uczniami. Spośród nich, w zaproponowanych przez nas działaniach, wzięły udział gimnazja: w Tarnowie Podgórnym, Dusznikach, Kaźmierzu, Napachaniu, nr 68 w Poznaniu.

Projekt nie miał charakteru konkursu, nie chodziło w nim o rywalizację, ale o uświadomienie sobie pokoleniowej wspólnoty problemów i celów. Miał stworzyć okazję wyartykułowania tego, co interesuje młodych ludzi, co budzi ich niepokój, co raduje. Zaproponowaliśmy różne działania artystyczne- literackie, interpretacyjne, redakcyjne, teatralno – recytatorskie. Uczestnicy zastanawiali się nad tym „ Jacy są ”, interpretując wiersz „ Jestem ” i formułując pytania do rodziców. Tworzyli prace plastyczne, projekty multimedialne, pisali fikcyjne CV, układali wiersze, realizując działanie „ Ja i rodzina”. Słowami wybitnych twórców mówili o problemach młodych. Stwierdzenie to dotyczy działania „ Młodzi w poezji i prozie”. Recytując na drabinie, w holu, w klasie, w szatni, w Hadesie oswoili przestrzeń szkoły. Potem, za pomocą prac plastycznych i fotograficznych, opowiadali o młodych i ich postrzeganiu świata. Prezentowali etiudy teatralne o problematyce młodzieżowej, zastanawiali się nad tym „ Kim jest współczesny Ikar?”, w końcu spotkali się na biesiadzie.

W projekcie wzięło udział 150 uczniów, niektórzy uczestniczyli we wszystkich działaniach. Prace, które wykonali były kreatywne, mądre, często zaskakiwały bądź dojrzałością sądów, bądź wyrafinowaną formą artystyczną.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także koordynatorom projektu w szkołach, czyli paniom: Aleksandrze Michalskiej, Katarzynie Pękosz, Joannie Andrzejak, Edycie Rędzioch.

Koordynatorki projektu: Grażyna Smolibocka, Danuta Kołodko- Nowak

1600x0-towidth-90-dsc_0325_a