11 grudnia 2019

Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk odbiera dziś Literacką Nagrodę Nobla

„Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stającą się na naszych oczach jednością, a my jego – jednocześnie małą i potężną – częścią.”

Olga Tokarczuk- mowa noblowska (fragment), Sztokholm, 7 grudnia 2019

Dziś wielki dzień dla naszej kultury- Olga Tokarczuk odbierze Literacką Nagrodę Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Z tego tytułu kilka  dni temu polska pisarka   wygłosiła  wykład w Akademii Królewskiej w Sztokholmie, który możemy zaliczyć do najważniejszych, ale też do najpiękniejszych tekstów współczesnej kultury. Czytamy te głębokie słowa, analizujemy i komentujemy na naszych lekcjach.

By przybliżyć naszej młodzieży portret wybitnej pisarki, wystawiliśmy specjalny  kącik  w bibliotece szkolnej, czytamy fragmenty powieści, a także ogłosiliśmy  konkursy inspirowane jej twórczością: literacki oraz fotograficzny. Udało nam się też uzyskać portret  Olgi Tokarczuk ze specjalną dedykacją dla uczniów naszego liceum. Może uda nam się zaprosić Panią Olgę do nas?

IMG_3468
IMG_3463