18 listopada 2023

Poza ekologiczne inspiracje dla ochrony środowiska.

15 listopada w ramach kolejnego spotkania w ramach edukacji ekologicznej, uczniowie klas 1c, 2c oraz 3c uczestniczyli w spotkaniu z p. Krzysztofem Mączkowskim, analitykiem ochrony środowiska. Nasz gość w ciekawy sposób przedstawił nieoczywiste związki istniejące pomiędzy kulturą oraz naturą, jak również opowiedział o akcjach społecznych i światowych organizacjach, które zajmują się propagowaniem szacunku do przyrody oraz szerzeniem wiedzy o roli środowiska w naszym życiu.

Prelekcja zakończyła się przesłaniem, kierowanym do każdego z nas - Ziemia przetrwa bez człowieka, człowiek bez ziemi nie, które dla dobra naszego, oraz przyszłych pokoleń powinno nam towarzyszyć na co dzień.

Alina Śmidoda

Dzięki dzisiejszemu spotkaniu pogłębiłam swoją wiedzę na temat ekologii. Poznałam aspekty kulturowe oraz duchowe, wbrew pozorom mające ogromny wpływ na ekologię. Dzięki ciekawej formie wypowiedzi i spójnemu przekazowi łatwiej było zrozumieć przygotowane dla nas informacje. Dowiedziałam się, dlaczego dbanie o planetę jest tak istotne, a także wielu innych ciekawych faktów na temat podjętych już działań przeciwko zatruwaniu środowiska. Ziemia jest naszym domem, musimy więc szanować to, co nam daje, a spotkanie to było z pewnością motywacją do działania.

Agata

Najbardziej skłonił mnie do refleksji moment, w którym pan wykładowca wspomniał o tym ,że ,,Ziemia bez człowieka przeżyje, lecz człowiek bez ziemi nie.” Chciałbym również wspomnieć o fragmencie w którym pan wykładowca tłumaczy, że wodę trzeba szanować, gdyż za kilka lat może jej zabraknąć.

MIikołaj

Trzeba dbać o naszą planetę z nadzieją na lepsze jutro, nie można przyjmować postawy, że nie mamy wpływu na to co się dzieje dookoła nas. Możemy brać przykład z ludzi takich Greta Thunberg i innych aktywistów klimatycznych, którzy zainspirowali wielu młodych ludzi do podjęcia działań na rzecz naszej planety. Obudźmy w sobie wrażliwość i troskliwość, refleksję, że chcemy dbać o to co dla nas ważne i wtedy to one będą naszą największą motywacją do dbania o naszą planetę.

Karolina

uczniowie klas medyczno- przyrodniczych