6 września 2018

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych:

1. Pisemne prace klasowe, testy i sprawdziany (kartkówki)

Nauczyciel sprawdza i ocenia wyniki prac klasowych, testów i sprawdzianów zgodnie z przyjętymi  zasadami oceniania prac pisemnych przyjętych w dokumentach dotyczących oceniania w szkole.

Prace klasowe i testy są zapowiadane co najmniej tydzień wcześniej. Są one obowiązkowe, osoby, które były nieobecne w danym dniu mają obowiązek zdać ten materiał na najbliższych zajęciach. W przypadku dłuższej usprawiedliwionej nieobecności termin ustalony zostanie z nauczycielem. Natomiast w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na zapowiedzianym sprawdzianie uczeń  otrzymuje ocenę niedostateczną.

Kartkówki są niezapowiedziane i nie podlegają poprawie.

2. Praca na lekcji

- Obserwacja uczniów w trakcie uczenia się

Nauczyciel obserwuje działanie uczniów w zespole i podczas pracy indywidualnej z tekstem i mapą , zwraca uwagę na ich pomysły, poziom wiedzy, umiejętności współpracy, zaangażowanie.

Za aktywne uczestniczenie w lekcji uczeń może otrzymać plusa „+”, albo za szczególne zaangażowanie nawet ocenę bardzo dobrą wpisaną do dziennika. Otrzymanie pięciu plusów w semestrze skutkuje na koniec każdego semestru oceną celującą; cztery plusy – oceną bardzo dobrą, natomiast trzy plusy oceną dobrą.

Brak jakiejkolwiek pracy ucznia na lekcji, pomimo kontroli i zwracania uwagi przez nauczyciela oraz nie wykonanie ćwiczenia i zadania może skutkować oceną niedostateczną wpisaną na danej lekcji do dziennika.

3. Wypowiedź ustna:

- w odpowiedzi ustnej ucznia ocenie podlega: zawartość merytoryczna wypowiedzi, w tym posługiwanie się terminologią przedmiotową, kompozycja logiczna i spójność rozwiązania, umiejętność uzasadniania i argumentowania, formułowania myśli, wyrażania sądów i opinii, jasność i precyzyjność wypowiedzi, poprawność językowa;
- wypowiedź ustna ucznia na lekcji dotyczy materiału programowego z trzech ostatnich lekcji bieżących;
- wystawiona ocena powinna być krótko uzasadniona przez nauczyciela;

- ocena z odpowiedzi ustnej ucznia nie podlega poprawie.

4. Prace pisemne:
- zadania domowe w formie dłuższej wypowiedzi – referatu, opisu, notatki, wypracowania, albo w formie odpowiedzi na postawione pytania.

- brak zgłoszenia nieodrobionej pracy domowej odkryty przez nauczyciela w czasie lekcji skutkuje oceną niedostateczną wpisaną do dziennika.

- przy ocenie pisemnej pracy domowej uwzględnia się: zgodność z tematem pracy, poprawność merytoryczną, zawartość rzeczową, wkład pracy ucznia, kreatywność.

5. Praca metodą Projektów

Elementy, które stanowią podstawę do oceny pracy tą metodą:

- planowanie pracy

Nauczyciel, konsultując się z uczniami, powinien zwrócić uwagę na plan pracy grupy oraz przydział zadań dla poszczególnych jej członków.

- przygotowanie do konsultacji

Przedmiotem oceny jest tu terminowość przygotowań, sposób zaprezentowania zgromadzonych materiałów, stopień zaawansowania prac wykonywanych przez poszczególnych członków zespołu.

- zebrane materiały

Przedmiotem oceny powinny być zebrane przez uczniów materiały: ich różnorodność, poprawność merytoryczna oraz walory związane z ich atrakcyjnością dla pozostałych uczniów. Uczniowie powinni wskazywać również ich źródła.

- prezentacja

W przypadku prezentacji należy zwrócić uwagę na zaangażowanie całego zespołu, jej poprawność merytoryczną oraz atrakcyjność.

- przygotowanie materiałów dla ucznia

Dodatkowym elementem oceny mogą stać się karty pracy ucznia do wypełniania w trakcie prezentacji projektu.

6. Uczeń jest zobowiązany do noszenia podręcznika i zeszytu. Uczeń  ma prawo  do zgłoszenia przed lekcją  nieprzygotowania.

Nieprzygotowania nie można zgłaszać  w dniu zapowiedzianej pracy  pisemnej czy kartkówki, a także w ostatnim tygodniu przed terminem wystawienia ocen.

Przekroczenie limitu nieprzygotowań skutkuje oceną niedostateczną.

HIST