10 września 2023

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe zasady oceniania – język niemiecki

Klasa I B, IV A - Rok szkolny 2023/2024

1. Na lekcji języka niemieckiego obowiązują podpisane przez ucznia imieniem i nazwiskiem:

  • podręcznik
  • ćwiczenia

2. Uczeń ma prawo zgłosić dwa razy w semestrze nieprzygotowanie do zajęć wynikające z choroby, sytuacji losowych itp. Wyjątek stanowi dłuższa choroba, pobyt w szpitalu (ponad miesiąc) – wówczas uczeń zobowiązany jest ustalić z nauczycielem termin uzupełnienia materiału. Nie można zgłaszać nieprzygotowania na zapowiedzianych pracach klasowych (sprawdzianach) i kartkówkach oraz lekcjach, na których konkretny uczeń miał przygotować wystąpienie. Nieprzygotowanie należy zgłosić przed rozpoczęciem lekcji w sali (przed rozpoczęciem omawiania tematu). 3. Uczeń otrzymuje oceny cząstkowe w semestrze za:

  • kartkówki z ostatnich trzech tematów (nie muszą być zapowiedziane)
  • prace klasowe (sprawdziany) z większej partii materiału (zapowiedziane z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem) – zwykle po zakończeniu omawianego działu
  • wypowiedzi
  • odpowiedzi ustne
  • pracę na lekcji
  • nieprzygotowanie do lekcji / brak zadania domowego (za brak zadania domowego uznaje się również brak podręcznika, ćwiczeń lub zeszytu, jeśli zadanie domowe tam było do zrobienia)

4. Na lekcjach języka niemieckiego obowiązuje system średniej oceny ważonej. Tabela przyporządkowania wagi poszczególnym formom aktywności ucznia:

Forma aktywności

Waga

Praca klasowa
Odpowiedź ustna
Kartkówka z ostatnich 3 lekcji
Aktywność, praca na lekcji
Zadanie domowe, inne
Wypowiedź pisemna

6
3
4
2
2
3

5. Wskazaniem do wystawienia oceny semestralnej jest średnia ważona ocen otrzymanych w ciągu całego semestru, jednak nauczyciel ma prawo w wyjątkowych przypadkach podwyższyć ocenę końcową, np. jeśli uczeń zrobi ogromny postęp w semestrze, wykaże się wielką aktywnością na lekcjach, udziałem w konkursach itp. 6. Progi wymagane na poszczególne oceny (uczeń może otrzymać ocenę semestralną z plusem/minusem, co będzie dla niego wskazaniem, że ocena jest mocna/słaba – dotyczy sytuacji, gdy uczeń otrzymuje ocenę przy skrajnych wynikach):

Średnia

6. Progi procentowe obowiązujące przy ocenianiu prac klasowych i sprawdzianów (kartkówek):

98%–100% - ocena celująca
90%–97% - ocena bardzo dobra
75%–89% - ocena dobra
56%–74% - ocena dostateczna
40%–55% - ocena dopuszczająca
Poniżej 40% - ocena niedostateczna

Uwagi:

  • Ocenę niedostateczną z pracy klasowej uczeń ma prawo (nie musi) poprawić w drugim terminie sprawdzianu (termin ustalany przez uczniów z nauczycielem – jeden wspólny dla nieobecnych na pierwszym terminie i poprawiających). Wyjątek stanowi osoba, która była nieobecna przez dłuższy czas (miesiąc) lub w obu terminach ze względu na ciągłą nieobecność (wówczas należy umówić się indywidualnie na inny termin – osobą odpowiedzialną za uzgodnienie terminu jest uczeń – jeśli uczeń nie dopełni tego obowiązku, nauczyciel ma prawo zażądać od ucznia napisania pracy klasowej w dowolnym terminie natychmiast po upływie dwóch tygodni od powrotu do szkoły).
  • Uczeń, który był nieobecny na obu terminach pracy klasowej (bez względu na powód) i nie była to nieobecność ciągła wynikająca z choroby/zdarzeń losowych, zobowiązany jest napisać pracę klasową na pierwszej lekcji po powrocie do szkoły. Jeśli uczeń odmówi pisania pracy klasowej w tym terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną.
  • Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną na semestr, zobowiązany jest zaliczyć go w wyznaczonym terminie. Zaliczenie obejmuje wymagania na ocenę dopuszczającą, ale uczeń zobowiązany jest zaliczyć pracę na 60%. W przypadku ucznia, który zaliczył semestr w takim trybie, średnia ważona wynosi 1,8.
  • W przypadku nauczania zdalnego nauczyciel ma prawo zrezygnować z niektórych prac pisemnych i odpytać ucznia z materiału przewidzianego na sprawdzian. W razie podejrzenia o brak samodzielności podczas pisania sprawdzianu czy kartkówki podczas nauczania zdalnego, nauczyciel ma prawo dodatkowo odpytać ucznia z danego materiału.
Logo
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.