15 września 2022

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowy Zasady Oceniania – filozofia

Klasy: 1A, 1B, 1C - Rok szkolny 2023/2024

1. Na lekcjach filozofii obowiązuje system średniej ważonej:

Forma aktywności

Waga

Sprawdzian i testy z wiedzy
Kartkówki
Zadania domowe długoterminowe, projekty, prezentacje, referaty
Odpowiedź ustna na lekcji
Pisemna analiza tekstu filozoficznego- praca na lekcji
Udział w lekcji, aktywność
Zadanie domowe krótkie
Przygotowanie do lekcji

5
3
4
3
2

2. Progi wymagane na poszczególne oceny są zgodne z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania.

3. Ocenie podlegają:

• a.   sprawdziany  i testy sprawdzające wiedzę
  • b.   kartkówki (zakres wiedzy z maksymalnie trzech ostatnich lekcji)
  • c.   zadania domowe długoterminowe, praca nad projektem, przygotowanie prezentacji na wybrany temat lub przygotowanie referatu;
  • d.   zadania domowe krótkie, np. notatki analityczne i syntetyzujące,  odpowiedzi na pytania z podręcznika, poszukiwanie informacji w źródłach;
  • e.    pisemna  analiza tekstu filozoficznego
  • g.    odpowiedzi ustne z trzech ostatnich lekcji;
  • h.    udział w lekcji, aktywność;
  • i.     przygotowanie do lekcji.

4. Sprawdziany oraz testy sprawdzające  wiedzę będą zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem oraz wpisywane do terminarza w e- dzienniku. Podany  również zostanie ich zakres tematyczny.

5.Kartkówki nie są zapowiadane.

6. Wszelkie prace niesamodzielne skutkować będą  oceną  niedostateczną.

7. Po okresie nieobecności  uczeń jest zobowiązany (w ciągu tygodnia)  uzupełnić braki materiału i zapisy w zeszycie.

8. Pod pojęciem aktywności na lekcji rozumiemy przynajmniej trzykrotne zabranie głosu w sensie merytorycznym, czyli wnoszące coś do tematu poruszanego na lekcji. Aktywność oznaczona jest w dzienniku znakiem „+”. Cztery „plusy” zamieniane są na ocenę celującą. „Plus” można również  otrzymać za dodatkowe zadanie domowe. Na koniec semestru oraz roku  na postawie „plusów” zostanie podsumowana aktywność: cztery „plusy” zamienione zostaną  na ocenę celującą, trzy na ocenę bardzo dobrą, natomiast za dwa „plusy” uczeń otrzyma ocenę dobrą.

9. Nieprzygotowanie do lekcji oznaczone zostaje w dzienniku znakiem  „-”. Nieprzygotowanie dotyczy zarówno zadań pisemnych, jak i ustnych. Nieprzygotowanie to też brak podręcznika lub zeszytu przedmiotowego. „Minus” otrzymuje również uczeń, który nie podjął próby realizacji zadania podczas lekcji.  Trzeci   i każdy następny „minus” oznacza ocenę niedostateczną.

10. Na lekcjach obowiązkowy jest podręcznik.  Obowiązkiem ucznia jest też  prowadzenie zeszytu przedmiotowego.

11. Ocenę niedostateczną ze sprawdzianów  i testów z wiedzy oraz  długoterminowych  zadań domowych  można poprawić w ciągu dwóch tygodni  od jej otrzymania. W sytuacjach szczególnych w terminie ustalonym z nauczycielem.

12. Uczeń nieobecny na  sprawdzianie  lub teście z wiedzy ma obowiązek przystąpić do napisania ich  na kolejnej lekcji ( w sytuacjach szczególnych w terminie uzgodnionym z nauczycielem).  Uczeń, który nie wywiąże się z tego obowiązku, otrzymuje ocenę niedostateczną.

13*.  W przypadku zdalnego nauczania nauczyciel może zastąpić sprawdzian z wiedzy odpowiedzią ustną.

14. Najwyżej będzie oceniany ten uczeń, który wykaże się oryginalnością dowodzenia i myśleniem krytycznym  oraz poszukuje nowych rozwiązań problemów.

15. Relacje na lekcjach:

• a. nauczyciel zwraca się do uczniów po imieniu, nie krzyczy, nie wyśmiewa ucznia;
  • b. dyscyplina polega na nieprzeszkadzaniu w lekcji, zabieraniu głosu po wcześniejszym zgłoszeniu się, unikaniu spóźnień;
  • c. dyskutujemy za pomocą argumentów, nie używamy wulgaryzmów;
  • d. na lekcjach wyłączone są i schowane telefony komórkowe (można z nich korzystać tylko na wyraźne polecenie nauczyciela) , w trakcie prac klasowych i innych prac pisemnych telefony są zdeponowane na biurku nauczyciela;
  • e. można mieć na ławce napoje, nie jest jednak mile widziane jedzenie i żucie gumy na lekcjach.
Logo