15 września 2022

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe Zasady Oceniania z Biologii

Klasa I C - Rok szkolny 2023/2024

1. Każdy uczeń przynosi na lekcję podręcznik, zeszyt w kratkę, ołówek, niekiedy materiały papiernicze w zależności od charakteru planowanych zajęć.
2. Kryteria oceny wiedzy i umiejętności:
a) poprawne posługiwanie się terminologią
b) samodzielność odpowiedzi
c) przedstawianie i interpretowanie wiadomości
d) umiejętność porównywania i charakteryzowania procesów i zjawisk biologicznych           
e) analizowanie schematów, wykresów i ich samodzielne wykonywanie
f) formułowanie opinii i sądów
g) analiza tekstu
h) aktywność na lekcji
i)  prace domowe i prezentacje
j)  arkusze zadań i ćwiczenia
k) poprawne wnioskowanie i formułowanie hipotez i problemów badawczych

3. Ocenianiu podlegają następujące formy pracy ucznia:
  • sprawdziany z działów tematycznych,
  • kartkówki  (obowiązuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji, (nie muszą być zapowiedziane)
  • odpowiedzi ustne ( obowiązuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji),
  • zadania z  kart pracy ucznia i zadań domowych,
  • praca na lekcji ( aktywność, zadania, prace domowe, ćwiczenia, zadania z kart pracy i   
  • maturalnych kart KL.I,  udział w dyskusjach i inne według uznania),
  • prace związane z realizacją projektu edukacyjnego „ Metoda naukowa”.
4. Wszystkie prace  oceniane są w skali procentowej zgodnie ze Szkolnym Systemem Oceniania (SSO)
5. Za każdą pracę uczeń otrzymuje tylko jedną ocenę.
6. Prace pisemne: karkówki, zadania pisemne i sprawdziany, uczeń otrzymuje do wglądu na lekcji w obecności nauczyciela (informacja zwrotna dla ucznia), a rodzice podczas dyżuru pedagogicznego.
7. Uczeń ma obowiązek aktywnie uczestniczyć w lekcji. Aktywna postawa będzie promowana ,,+”. Gdy uczeń zbierze sześć,+” nauczyciel wpisuje do dziennika ocenę bardzo dobrą.
8.Bierna postawa na każdej  lekcji, brak zeszytu lub podręcznika będzie zaznaczana minusem. Zebranie trzech minusów jest jednoznaczne z oceną niedostateczną.
9.Dyżurni przygotowują niezbędne na lekcji pomoce przed lekcją. Nie wywiązanie się z obowiązku będzie równoznaczne z wpisaniem ujemnych punktów z zachowania w dzienniku lekcyjnym.
10. Raz w semestrze uczeń może być nieprzygotowany bez podania przyczyny. Należy ten fakt zgłosić przed lekcją podając kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem z dziennika. Nie dotyczy to zapowiadanych sprawdzianów i kartkówek. Wyjątek stanowi choroba powyżej jednego tygodnia.
11. Ocen z kartkówek, odpowiedzi ustnych i prac domowych nie można poprawiać.
12. Ocenę niedostateczną tylko z 1 sprawdzianu w semestrze można poprawiać w terminie i formie uzgodnionej z nauczycielem, lecz nie później jak w ciągu 2 tygodni od chwili zapoznania się z oceną.
13. Oceny śródroczne  i oceny końcowo roczne zostaną wystawione z ocen cząstkowych, wśród których najważniejsze są oceny kolejno ze sprawdzianów, kartkówek, odpowiedzi ustnych i innych form pracy ucznia. Oceny śródroczne i końcowo roczne nie są ani średnią arytmetyczna ani średnią ważoną.
14. Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny semestralnej lub końcowo rocznej są głównie  pozytywne oceny ze sprawdzianów oraz zadań problemowych .
15. Jeżeli  uczeń nie pisał sprawdzianu zapowiadanego z tygodniowym wyprzedzeniem lub zapowiedzianej kartkówki, to ma obowiązek napisania tego sprawdzianu na pierwszej lekcji po powrocie do szkoły lub po uzgodnieniu  z nauczycielem ( nie później niż w ciągu dwóch tygodni od pierwotnej daty sprawdzianu). Po tym terminie nauczyciel wpisuje do dziennika ocenę , jeżeli uczeń nie napisze sprawdzianu ,jest to jednoznaczne z oceną niedostateczną wpisaną do dziennika. W zależności od sytuacji losowej ucznia sprawdzian może być przeprowadzony również w formie odpowiedzi ustnej.
16. Na miesiąc przed wystawieniem ocen uczeń nie ma możliwości poprawiania lub zaliczania zaległych sprawdzianów.
17. Brak zadania domowego jest formą nieprzygotowania , co należy zgłosić przed lekcją. W przypadku niezgłoszenia i kontroli uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
18. Należy przestrzegać terminowego oddawania prac domowych lub dodatkowych zadań  i prezentacji, których uczeń się podjął. Po przekroczeniu uzgodnionego z nauczycielem terminu wpisuje się ocenę niedostateczną do dziennika.
19. Zadania domowe są punktowane. Raz lub dwa razy w semestrze na podstawie uzyskanej sumy punktów w stosunku do 100% możliwych do uzyskania z zadań nauczyciel wstawia ocenę do dziennika. Ocenie podlegają również zadania domowe na bieżąco.
20. W przypadku oceny niedostatecznej na pierwszy semestr roku szkolnego uczeń zobowiązany jest po konsultacji z nauczycielem, do końca marca danego roku poprawić ocenę semestralną, aby uzyskać pozytywną ocenę końcowo roczną.
21. Pozostałe warunki oceniania i klasyfikowania zgodne z SSO.

 
Klasa II C - Rok szkolny 2023/2024

1. Każdy uczeń przynosi na lekcję podręcznik, zeszyt w kratkę, ołówek, oraz materiały papiernicze w zależności od charakteru planowanych zajęć.
2. Kryteria oceny wiedzy i umiejętności:
a)  poprawne posługiwanie się terminologią
b)  samodzielność odpowiedzi
c)  przedstawianie i interpretowanie wiadomości
d)  umiejętność porównywania i charakteryzowania procesów i zjawisk biologicznych
e)  analizowanie schematów, wykresów i ich samodzielne wykonywanie
f)  formułowanie opinii i sądów
g)  analiza tekstu
h)  aktywność na lekcji
i )  prace domowe i prezentacje
j ) arkusze zadań i ćwiczenia
k) poprawne wnioskowanie i formułowanie hipotez i problemów badawczych
 
3. Za każdą pracę uczeń otrzymuje tylko jedną ocenę , która zostaje wpisana do dziennika.
4. Prace pisemne: kartkówki, zadania pisemne i sprawdziany, uczeń otrzymuje do wglądu na lekcji w obecności nauczyciela, a rodzice podczas dyżuru pedagogicznego.
5. Uczeń ma obowiązek aktywnie uczestniczyć w lekcji. Aktywna postawa będzie promowana ,,+”. Gdy uczeń zbierze sześć ,,+” nauczyciel wpisuje do dziennika ocenę bardzo dobrą.
6. Bierna postawa na lekcji, brak zeszytu lub podręcznika będzie zaznaczana minusem. Zebranie trzech minusów jest jednoznaczne z oceną niedostateczną.
7. Dyżurni przygotowują niezbędne na lekcji pomoce przed lekcją. Nie wywiązanie się z obowiązku będzie równoznaczne z wpisaniem ujemnych punktów z zachowania w dzienniku lekcyjnym.
8. Dwa razy w semestrze uczeń może być nieprzygotowany bez podania przyczyny. Należy ten fakt zgłosić przed lekcją podając kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem z dziennika.
9. Ocen cząstkowych  z kartkówek i odpowiedzi ustnych i prac domowych nie można poprawiać.
10. Poprawiać można tylko ocenę niedostateczną  z 1 sprawdzianu w semestrze, w terminie i formie uzgodnionej z nauczycielem, lecz nie później jak w ciągu 2 tygodni od chwili zapoznania się z oceną.
11. Oceny ze sprawdzianów działowych mają największe znaczenie przy wystawianiu ocen na koniec I semestru i oceny końcowo rocznej.
12. Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny semestralnej lub końcowo rocznej są głównie  pozytywne oceny ze sprawdzianów oraz zadań problemowych .
13. Jeżeli  uczeń nie pisał sprawdzianu zapowiadanego z tygodniowym wyprzedzeniem lub zapowiedzianej kartkówki, to ma obowiązek napisania tego sprawdzianu na pierwszej lekcji po powrocie do szkoły lub  w terminie uzgodnionym z nauczycielem, nie później niż w ciągu dwóch tygodni od pierwotnej daty sprawdzianu . Jeżeli nie napisze sprawdzianu w  wymaganym terminie nauczyciel wpisuje do dziennika ocenę niedostateczną z tego sprawdzianu.
14. Na miesiąc przed wystawieniem ocen uczeń nie ma możliwości poprawiania lub zaliczania zaległych sprawdzianów.
15. Brak zadania domowego jest formą nieprzygotowania , co należy zgłosić przed lekcją. W przypadku niezgłoszenia i kontroli uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
16. Należy przestrzegać terminowego oddawania prac domowych lub dodatkowych zadań  i prezentacji, których uczeń się podjął. Po przekroczeniu uzgodnionego z nauczycielem terminu wpisuje się ocenę niedostateczną do dziennika.
17. Zadania domowe uczeń rozwiązuje w osobnej części zeszytu lub na kartach zadań . Nauczyciel ocenia je punktowo. Raz lub dwa razy w semestrze na podstawie uzyskanej sumy punktów w stosunku do 100% możliwych do uzyskania wstawia ocenę do dziennika.
18. W przypadku oceny niedostatecznej na pierwszy semestr roku szkolnego uczeń zobowiązany jest po konsultacji z nauczycielem, do końca marca danego roku poprawić ocenę semestralną, aby uzyskać pozytywną ocenę końcowo roczną. 
19. Poprawa sprawdzianu może odbyć się w formie odpowiedzi ustnej.
20. Zadania  maturalne są oceniane i punktowane. Wyniki nauczyciel wpisuje oceny kształtujące.
21. Pozostałe warunki oceniania i klasyfikowania zgodne z SSO.
 
Logo
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.