10 września 2023

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe Zasady Oceniania z przedmiotu wychowanie fizyczne

Rok szkolny 2023/2024

Uczniowie mają obowiązek posiadania stroju sportowego na zajęciach. Strój musi być czysty i odpowiedni do wykonywania ćwiczeń (bluzka z krótkim rękawem, spodenki gimnastyczne i obuwie z kauczukową podeszwą). Jego brak oznacza nieprzygotowanie do zajęć. Ponadto uczeń/uczennica przygotowany/a do zajęć musi mieć spięte długie włosy, nie może mieć makijażu przeszkadzającego w ćwiczeniach i krótkie paznokcie pozwalające na wykonywanie wszystkich ćwiczeń bez stwarzania zagrożenia dla siebie i innych osób.

Niećwiczących obowiązuje zakaz korzystania z telefonów itp. sprzętu podczas lekcji.

1. Uczeń otrzymuje oceny cząstkowe za:

• wykonanie ćwiczeń z poszczególnych działów programowych(dyscyplin sportu),
  • aktywność na zajęciach,
  • przygotowanie do zajęć,
  • osiągnięcia sportowe,
  • wykonanie zadań dodatkowych,
  • systematyczne uczestniczenie w zajęciach które jest podstawą zdrowego trybu życia.

Przy ocenie wykonania ćwiczenia oceniający bierze pod uwagę:

• zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie się ucznia do wykonania zadania,
  • warunki fizyczne(sprawność ucznia),
  • prawidłowość wykonania ćwiczenia lub elementu,
  • nie zaliczenie ćwiczenia w semestrze skutkuje oceną niedostateczną.

2. Aktywność na zajęciach może być oceniana na bardzo dobrą, gdy uczeń wykazuje szczególne zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń lub niedostateczną, gdy lekceważy ich wykonanie.

3. Uczeń może zgłosić nieprzygotowanie do zajęć dwa razy w semestrze, za każdym następnym razem otrzymuje ocenę niedostateczną.

4. Uczniowie, którzy na wszystkich zajęciach, będą przygotowani (posiadają strój do ćwiczeń) otrzymają ocenę celującą za przygotowanie do zajęć w semestrze, pod warunkiem, że brak aktywnego udziału w zajęciach nie przekroczy 5 jednostek lekcyjnych w semestrze.

5. Ocenę bardzo dobrą i celującą otrzymuje uczeń, który reprezentuje szkołę w rozgrywkach międzyszkolnych, osiągając dobre wyniki lub uczestniczy w innych zawodach sportowych na poziomie wojewódzkich i wyższym również z dobrymi wynikami.

6. Za zadania dodatkowe uważane są:

• prace przy organizacji i prowadzeniu imprez sportowych, rekreacyjnych i turystycznych,
  • uczestniczenie i reprezentowanie szkoły w w/w,
  • uczestniczenie w zajęciach treningowych w ramach sks minimum 3x w miesiącu
  • uczestniczenie w zajęciach treningowych w ramach uks lub innych klubów,
  • udokumentowane udzielanie się przy organizacji imprez sportowo – rekreacyjnych na terenie gminy lub w ramach innych organizacji.

Za powyższe uczniowie w zależności od rangi imprezy i zaangażowania mogą otrzymać oceny dobre, bardzo dobre i celujące.

7. Ocena semestralna składa się  z trzech elementów:

• oceny za wykonane ćwiczenia – umiejętności,
  • oceny za aktywność i przygotowanie do zajęć,
  • oceny za systematyczne uczestniczenie w zajęciach
    • 100-95%  - ocena celująca,
    • 94-85% - ocena bardzo dobra,
    • 84-75% - ocena dobra,
    • 74-65% - ocena dostateczna,
    • 64-51% - ocena dopuszczająca,
    • poniżej 50% - ocena niedostateczna/ nieklasyfikowany

Wyjątek stanowią udokumentowane zwolnienia lekarskie których okres nie jest zaliczany do nieobecności.

8. Ocena z wychowania fizycznego nie jest wystawiana na podstawie średniej ważonej ponieważ nauczyciel musi uwzględnić wszystkie aspekty pracy ucznia i jego możliwości.

9. Ocena roczna jest średnią oceny za pierwszy i drugi semestr. Uczeń może wnioskować do prowadzącego  zajęcia o poprawę oceny.

10. Na obiektach OSiR uczniowie mają obowiązek podporządkować się poleceniom obsługi obiektów,a ewentualne uwagi zgłaszać bezpośrednio prowadzącemu zajęcia. W trakcie zajęć lekcyjnych obiekty OSiR są traktowane jako obiekty szkolne, w myśl regulaminów obowiązujących w LO im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym.

Nauczyciele wychowania fizycznego LO TP

Logo