11 października 2021

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

Niewiele jest okazji, by z pierwszej ręki dowiedzieć się o tym, na czym polega zawód sędziego. Taką szansę otrzymali uczniowie naszego LO podczas spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską. Odbyło się ono 11 X br. z inicjatywy Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne i trwało dwie godziny. W tym czasie  Pani sędzia przedstawiła blaski i cienie swojego zawodu wykazując się dużym poczuciem humoru, ale jednocześnie przestrzegała młodych słuchaczy przed pochopnymi decyzjami, mogącymi pokrzyżować plany na dobrą przyszłość. Uczniowie usłyszeli historie młodych ludzi, którzy w wyniku niewiedzy, lekkomyślności lub wiary, że znowu się uda, boleśnie zderzyli się z wymiarem sprawiedliwości. Gość odpowiadał na pytania uczniów i w przystępny sposób tłumaczył zawiłości prawa oraz zasady, którymi sędzia musi kierować się podczas orzekania. Pani A.M. Wesołowska zachęciła uczniów do dbania o kulturę słowa i do walki z wulgaryzmami, sprzyjającymi narastaniu agresji.

Prawo wpływa na wiele aspektów naszego życia i popularyzowanie wiedzy prawnej jest niezwykle cenne i potrzebne. Zasada trójpodziału władzy, w tym niezależne sądownictwo stanowią podwaliny każdego demokratycznego państwa. Spotkanie wpisało się w program klasy o nowym, utworzonym od tego roku profilu prawniczo – językowym.  Wiedza prawnicza nie jest popularyzowana w dostatecznym stopniu i niewielu z nas wie, że „ignoratio iuris nocet”. Warto to zmienić!

AMWesołowska