MENU
4 czerwca 2020

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

 

W 1972 r., na Konferencji Sztokholmskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 5 czerwca Światowym Dniem Ochrony Środowiska. Jednym z podstawowych założeń takiej decyzji było podkreślenie, że we współczesnym świecie, rozwijającym się technologicznie oraz naukowo, jest niezbędne, aby człowiek pamiętał, że bez prawidłowo funkcjonującego środowiska żaden z nas nie będzie mógł się w pełni rozwijać. Istnienie ludzkości, a zatem i każdego z nas, jest w pełni powiązane ze stanem otoczenia, w jakim przyszło nam żyć. Jak często zapominamy o tym fakcie skupieni na realizacji własnych celów i ambicji, nawet za cenę dobra przyrody? Czy myślimy o tym, że nawet kiedy nas już nie będzie, środowisko, w jakim przyjdzie funkcjonować przyszłym pokoleniom, będzie najlepiej świadczyło o nas samych? Dziś, tu i teraz, mamy wybór. Stan naszego otoczenia zależy od drobnych wyborów składających się na dużą całość. Pozornie wydaje się, że proste działania, jak choćby segregacja śmieci, zakręcanie wody czy zbieranie makulatury nie mają znaczenia. Nie od dziś wiadomo jednak, że aby zmienić świat najpierw należy zmienić swoje przyzwyczajenia. Nasze codzienne czynności podejmowane działania czy aktywności mogą zainspirować innych do podobnych, proekologicznych zachowań.

Z okazji Światowego  Dnia Ochrony Środowiska przypominamy, że człowiek i natura są ze sobą ściśle powiązani i mają na siebie bezpośredni i niepodważalny wpływ. Natura daje nam to, co od nas dostaje.

Ku refleksji warto także mieć na uwadze słowa uzasadnienia ustanowienia Światowego Dnia Ochrony Środowiska: Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju.(...) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego.

                                                                                                                                    Alina Śmidoda

images (1)
images
pobrane
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.