5 marca 2018

Święto liczby Pi

W dniu 13 marca 2018 r. w Naszym Liceum obchodzić będziemy Święto Liczby PI. Z tej okazji zapraszamy wszystkie klasy do udziału w konkurencjach tematycznie związanych z matematyką i liczbą Pi :)

Zadania dla klas

Uwaga: Każda klasa przygotowuje wszystkie zadania. Każde zadanie będzie punktowane.

ZADANIE 1 
Liczba PI w 3D. 
Każda klasa przygotowuje liczbę PI w trójwymiarze (dowolna technika). 

Uwaga: klasa może wykonać tylko jedną pracę, którą należy dostarczyć najpóźniej do dnia 12 marca 2018 roku do godz. 9.00. Prace przyjmują nauczyciele matematyki: p. Anna Gorońska lub p. Magdalena Kalemba.

ZADANIE 2 
Pi-ematy
Każda klasa przygotowuje pi-emat, czyli wierszyk, w którym liczba liter kolejnego słowa to cyfra w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi. Znane są takie wierszyki w języku angielskim, francuskim, rosyjskim... Po polsku rozpowszechniony jest wierszyk Kazimierza Cwojdzińskiego, który brzmi następująco: 
Kuć i orać 3,14
w dzień zawzięcie 159
bo plonów niema bez trudu 26535
Złocisty szczęścia okręcie 897
Kołyszesz... 9
Kuć. 3
My nie czekajmy cudu. 2384
Robota 6
to potęga ludu. 264

UWAGA: klasa może oddać więcej niż jedne pi-emat dowolnej długości. Należy go dostarczyć mailowo na adres a.goronska@liceumtp.edu.pl najpóźniej do dnia 11 marca 2018 roku do godz. 18.00.

W dniu 12 marca 2018 do godz. 18.00 na platformie Librus będzie można zagłosować na najlepszą pracę: Trójwymiarową Liczbę Pi i Pi-emat. 

ZADANIE 3 
Pi-Matematyk
PREZENTACJA WYBITNEGO MATEMATYKA

W ciągu 1-2 minut należy zaprezentować, w dowolnej formie matematyka (szczególną uwagę zwracać będziemy na strój). Prezentacji może dokonać jedna osoba, która wypowie otrzymany wcześniej tekst. 

Termin realizacji: 13.03.2018 r. 
Matematycy: 
- Tales z Miletu - klasa I A
- Pitagoras z Samos - klasa I B
- Stefan Banach – klasa I C
- Euklides - klasa II A
- Archimedes - klasa II B
- Eratostenes - klasa II C
- Kartezjusz - klasa III A 
- Isaac Newton - klasa III B
- Carl Friedrich Gauss - klasa III C

ZADANIE 4 
Pi-konkursy:
Każda klasa typuje troje uczniów do konkursów w dniu „Święta liczby PI”. Wybranych uczniów należy zgłosić najpóźniej do 09 marca 2018 r., do swojego nauczyciela matematyki. 
KONKURENCJE:
--- Abra-Kadabra. Celem zabawy jest liczenie od 1 do nieskończoności, bez wymieniania liczby 5 lub jej wielokrotności (10, 15, 20, 25...) ani liczby 7 i jej wielokrotności (14, 21, 28, 35, 42...). Zamiast liczby 5 lub jej wielokrotności należy powiedzieć Abra, a zamiast liczby 7 i jej wielokrotności należy powiedzieć Kadabra. W przypadku wspólnej wielokrotności 5 i 7 (np. 35) należy powiedzieć Abra-kadabra. Odpada każdy kto popełni błąd i wymówi nagłos wielokrotności 5 lub 7; powie Abra kiedy powinno być Kadabra; powie Abra-Kadabra kiedy powinno być 36 itp. Zwycięzcą gry jest ostatnia osoba, która pozostała w grze. 

--- Twoja kolej. Każdy pewnie zna jakieś przysłowia, tytuły lub utarte zwroty zawierające liczby ("Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta", "Ali-Baba i czterdziestu rozbójników", "dwadzieścia cztery godziny na dobę"). Rozpoczynając od jedynki, gracze po kolei, wywołują swój numer i dodają do niego jakieś znane wyrażenie, które jest związane z danym numerem. Jeśli gracz nie jest w stanie niczego wymyślić (co pasuje do jego numeru), to odpada z gry. Ostatni w grze - zostaje zwycięzcą. 

--- Zagadki - Z matematyką za pan brat. Zabawa polega na odpowiadaniu na pytania.

--- Konkurencja - niespodzianka

Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia 

pi
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.