Warsztaty antropologiczne
11 października 2017

Warsztaty antropologiczne z kołem naukowym studentów UAM

10 października 2017 r., gościliśmy w naszej szkole, studentki piątego roku  Wydziału Biologii UAM, które przeprowadziły warsztaty  dla uczniów klas I c, II c i III c, które realizują rozszerzony materiał z zakresu biologii oraz chemii.
Jedną z prelegentek była absolwentka naszego liceum, Magdalena Rymont, która jest zarazem przewodniczącą Koła Naukowego UAM Wydziału Biologii, sekcja Antropologiczna. Tematyka zajęć była związana z ewolucją człowieka czyli antropogenezą oraz pozycją człowieka w świecie organizmów żywych. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą rozprzestrzeniania się człowieka na poszczególne kontynenty. Prowadzące w bardzo przystępny sposób przedstawiły  cechy poszczególnych gatunków ich tryb i środowisko życia. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali mini-wykładu na temat powiązań człowieka za światem zwierząt. Ważną kwestią była analiza cech które charakteryzują wyłącznie gatunek ludzki, ze szczególnym uwzględnieniem pionowej postawy.

Druga prowadząca poruszyła zagadnienia związane z tym co dzieje się z ciałem po śmierci.
Uczniom zostały zaprezentowane sposoby klasyfikacji i odróżniania pochówków pierwotnych od wtórnych oraz czynniki wpływające na zachowanie szczątków.

Mamy nadzieję, że wkrótce odbędą się następne warsztaty, tym razem z zakresu funkcjonowania roślin i zwierząt.
Warsztaty antropologiczne