27 marca 2018

Warsztaty dziennikarskie

Warsztaty dziennikarskie w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu

Mało kto czytając gazety czy czasopisma myśli o drugiej stronie, o ludziach, którzy piszą artykuły. W ramach projektu „Po co komu literatura? Odpowiada młodzież. Podpowiada – Richard Rorty”,realizowanego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Skills-eNgage i współfinansowanego ze środków unijnych (EFS) przedstawiciele pięciu liceów ogólnokształcących z Wielkopolski (w tym także uczniowie z naszego LO z Tarnowa Podgórnego) mieli okazję dowiedzieć się jak to wygląda. Zaproszony 17 marca 2015 roku pan Mateusz Malinowski opowiedział nam o pracy w wydawnictwie. Po wyjaśnieniu, że miejsce na każdy artykuł jest przeważnie odliczone co do słowa, dał uczniom swój własny artykuł dotyczący XV Festiwalu Fantastyki. Naszym zadaniem było streścić tekst do minimum. Pan Malinowski wspierał nas swoją wiedzą i doradzał, które informacje są ważniejsze, które można wykluczyć i jak wypowiedź zakończyć. Całość trwała dwie godziny i była bardzo pouczająca. Po warsztatach dziennikarskich odbyły się konsultacje dla poszczególnych zespołów biorących udział w projekcie.