15 grudnia 2021

Warsztaty matematyczno-historyczne w Centrum Szyfrów Enigma

Jak opowiadać o historii uczniom, którzy uważają, że jest nudna? Jak przekonywać, że matematyka jest ciekawa, tych, którzy jej nie znoszą? Czy da się pokazać trudne zagadnienia naukowe w przystępny i zrozumiały sposób? Tak !!!
14 grudnia się o tym przekonaliśmy odwiedzając
Centrum Szyfrów Enigma. Jest  to unikalna ekspozycja, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy, a także prezentuje sposoby utajniania informacji na przestrzeni dziejów. To ekspozycja łącząca historię drugiej wojny światowej i niezwykłe dokonanie młodych  poznańskich matematyków:  Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalskiego.

Wcielając się w ich rolę również podjęliśmy wyzwanie odszyfrowania szyfrem Cezara, zakodowanej depeszy, rozwiązując karty pracy w gmachu w którym dokonano tak niezwykłego odkrycia.
Uczniowie w trakcie warsztatów