14 września 2021

Warsztaty prawnicze, czyli fascynująca przygoda kl. I A

Od bieżącego roku szkolnego w naszym Liceum funkcjonuje klasa językowo – prawnicza. Wśród różnych celów tego profilu należy wskazać np. ćwiczenie umiejętności formułowania argumentów, poznanie zadań organów samorządowych, a także budowanie świadomości prawnej uczniów. Aby te cele zrealizować, uczniowie klasy I A uczestniczyć będą w dziesięciu warsztatach, po jednym w miesiącu. Zaplanowano trzy warsztaty prawnicze, które prowadzić będą sędziowie sądów rodzinnych. Pierwszy odbył się 10 września, a jego temat brzmiał: Prawa człowieka oraz prawa i obowiązki obywatela wg Konstytucji RP, zaś prowadzącym był SSR Michał Olszewski. O jego wysokiej jakości świadczą wypowiedzi uczniów: „Świetna praca z młodzieżą! Ciekawe zajęcia. Świetne tematy. Poruszanie ważnych problemów. DOSKONALE spędzony czas.”

I kolejna wypowiedź: „Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Sędzia podał przykład sprawy, w której to my mieliśmy podejmować decyzje i brać udział w dyskusji. W interesujący sposób braliśmy udział w rozstrzyganiu wymyślonej sprawy””.

I następna wypowiedź: „Szczególnie podobał mi się sposób prowadzenia przez Pana Sędziego warsztatów. Mieliśmy możliwość dyskusji z profesjonalistą oraz wcielaliśmy się w role, np. ministra sprawiedliwości, premiera, sędziego, co pozwoliło poczuć się tak, jak bylibyśmy na sali sądowej.

A na koniec: „Bardzo mi się podobało. Czekam na więcej.”

Grażyna Smolibocka
                                                                           wychowawczyni klasy Ia