21 czerwca 2022

Wizyta Konsula Honorowego Republiki Austrii

21 czerwca br. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym liceum Konsula Honorowego Republiki Austrii, Panią Izabelę Seidl-Kwiatkowską, powołaną na tę funkcję przez Prezydenta Republiki Austrii.

Spotkanie całej społeczności szkolnej z Panią Konsul miało na celu przedstawienie Austrii – kraju, który jest jednym z najbardziej rozwiniętych w Europie pod względem ekonomicznym i biznesowym, z którego pochodzi mnóstwo firm działających na polskim rynku, jak również kraju z bogatą tradycją kulturową oraz bazą turystyczną.

Podczas wykładu uczestnicy mieli możliwość poznać bliżej kulturę i codzienne zwyczaje panujące w tym niezwykłym kraju, jak również zobaczyć w prezentacji multimedialnej unikalne zabytki znajdujące się w Wiedniu. Pani Konsul przedstawiła stolicę Austrii również jako centrum muzyki klasycznej, w którym corocznie odbywa się Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich oraz słynne Bale w Operze Wiedeńskiej. Podczas spotkania Austria została zaprezentowana jako miejsce piękne również pod względem turystycznym, z bogatą infrastrukturą tras narciarskich oraz szlaków pieszo-rowerowych. Wspomniano także o zwyczajach kulinarnych Austriaków, charakterystycznych dla tego kraju potrawach, deserach oraz tradycji picia kawy. Pani Konsul zasugerowała, co warto zobaczyć w pierwszej kolejności, wskazała  najbardziej atrakcyjne rejony (Bezirke) i skutecznie zachęcała do przyjazdu do Austrii. Na koniec nasz gość z otwartością odpowiadał na pytania uczniów dotyczące pełnionej funkcji i życia prywatnego.

Wydarzenie to było niepowtarzalną okazją dla naszych uczniów, aby poznać bardzo ciekawą osobę, jaką niewątpliwie jest Pani Izabela Seidl-Kwiatkowska oraz zdobyć przekonanie, że Austria to nie tylko miejsce docelowe zimowych wypadów narciarskich.

Ewa Czaronek

Wizyta Konsula Honorowego Republiki Austrii 1