3 grudnia 2017

Wolontariat 2016/2017

POMAGAMY

„Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością” Thomas Jefferson

Rok szkolny 2016/2017 jest dla Wolontariatu w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Podgórnym bardzo pracowitym okresem. Przeprowadziliśmy wiele akcji, co pokazuje, że uczniowie naszego liceum nie są obojętni na potrzeby innych. Takie działania jak „Uśmiech od Mikołaja” czy  „Uśmiech od Zająca” pozwoliły na zakup około 60 paczek dla osób starszych i potrzebujących. Pieniądze były zbierane do puszek pozostawionych w różnych miejscach na terenie gminy, a zakupione produkty w formie paczek uczniowie naszego liceum dostarczyli osobom objętym opieką.

Inną, ważną akcją, była wizyta w Domu Dziecka w Szamotułach. Przed spotkaniem zdecydowaliśmy się zorganizować prezenty. Część z nich udało nam się zebrać dzięki podarunkom od szczodrych uczniów naszej szkoły. Resztę zakupiliśmy z pieniędzy zebranych podczas świątecznego kiermaszu, na którym sprzedawane były pyszne wypieki naszych licealistów.  Z prezentami i w dobrym humorze ruszyliśmy do Szamotuł, gdzie spędziliśmy wspólnie z dziećmi czas na zabawach, grach i tańcach.

Pamiętamy też o zwierzętach. Do schroniska dla zwierząt w Przyborówku zawieźliśmy jedzenie, koce i zabawki, zbierane do kartonu wcześniej wystawionego w holu szkoły.

Nie mogło nas też zabraknąć podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aż 16 uczniów z naszej szkoły przyłączyło się do tej ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Anna Wójtowicz - rekordzistka w naszej szkole - zebrała 940 zł. Pokaźne kwoty zgromadziły też Dominika Lima – 820zł,  Natalia  Zalewska – 790 zł, Angelika Kilińska - 790 zł, Magda Kilińska – 750 zł, Karolina Malinowska – 701 zł. Gratulujemy skuteczności i zachęcamy do „orkiestrowych” działań za rok.

Równie ważne są spotkania w świetlicy Socjoterapeutycznej, które prowadzą dwie grupy z naszej szkoły. Tacy uczniowie jak Kinga Skowrońska i Joanna Dłużewska, Weronika Rzepecka, Agata Dąbrowska, Barbara Skwierczyńska i Monika Zaglaniczna, pomagają podopiecznym ośrodka w lekcjach i prowadzą z nimi różne, ciekawe zajęcia.

Współpracujemy też z  Tarnowskim Opiekunem Rodzin pomagając indywidualnie dzieciom ze szkoły podstawowej czy gimnazjum w nauce. Odwiedzamy naszego byłego ucznia Przemka Duberta, który czeka wraz z babcią z wielką niecierpliwością na każdą kolejna taką wizytę.

Wolontariat szkolny, razem z jego opiekunem, Mirosławą Przyłudzką-Moryl, udał się też do Domu Seniora „Przyjaciele Józefa” w Kaźmierzu, tam osoby starsze zaprosiliśmy do wspólnych działań. Mateusz Przybylski, Kuba Andrzejewski, Weronika Rzepecka, Aleksandra Raczak i Agata Dąbrowska aktywnie zaangażowali się w ich realizację i spędzili miło czas razem z seniorami z Kaźmierza.

Podobna aktywność Wolontariatu miała miejsce w Domu Seniora w Skórzewie. Aleksandra Okoniewska, Maciej Bystroń i Aleksandra Wiącek,  razem z osobami starszymi, zdobili pisanki, śpiewali piosenki, a wszystko to odbyło w bardzo ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Karolina Piotrowska,   uczennica klasy IIa

images