2 października 2018

Przedmiotowy system oceniania z MATEMATYKI

1. a lekcji MATEMATYKI powinieneś mieć:
    • co najmniej 60 kartkowy zeszyt w kratkę - na lekcję,
    • przybory geometryczne (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierka, kalkulator prosty),
    • podręcznik.
  2. Masz prawo zgłosić trzy razy w semestrze nieprzygotowanie do zajęć, wynikające z choroby, sytuacji losowych itp. (nie dotyczy to zapowiedzianych prac klasowych). Wyjątek - dłuższa choroba, pobyt w szpitalu (> miesiąc).
  3. Oceny cząstkowe w semestrze otrzymujesz za:
    • sprawdziany/kartkówki z ostatnich trzech zajęć (nie muszą być zapowiedziane),
    • prace klasowe z większej partii materiału (zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem), w tym sprawdziany z działów powtórzeniowych,
    • odpowiedź ustną,
    • aktywność na lekcjach,
    • zadanie domowe,
    • zeszyt, praca długoterminowa,
    • inne formy aktywności (konkursy, projekty, itp.).
  4. Uwagi:
    • W semestrze masz prawo poprawić wszystkie oceny z prac klasowych oraz trzy kartkówki z ostatnich trzech lekcji (w terminie do tygodnia od uzyskania oceny). Wówczas podstawą do obliczenia średniej ważonej jest ta ocena z pracy, która jest korzystniejsza dla Ciebie. Wykorzystanie limitu 3 kartkówek à każda kolejna niezaliczona kartkówka = ocena 1.
    • Jeśli piszesz pracę klasową w drugim terminie, możesz spodziewać się zadań trudniejszych niż w pierwszym terminie.
    • Jeśli nie przystąpiłeś do pracy klasowej i w ciągu tygodnia od powrotu do szkoły nie zgłosisz się do nauczyciela, aby ustalić nowy termin, otrzymujesz ocenę niedostateczną.
    • Twoja aktywność na lekcji, czyli np. co najmniej dwukrotna poprawna odpowiedź na  zajęciach, do której zgłaszasz się „na ochotnika”, prawidłowe rozwiązanie zadania na tablicy są oceniane na  „+ ”. Pięć  „+”  daje ocenę bardzo dobrą.
    • Za nieprawidłowe odpowiedzi na lekcjach, brak podstawowych wiadomości, częściowy brak zadania, niewykonywanie poleceń nauczyciela otrzymujesz „–”. Trzy „–” dają ocenę niedostateczną.
  5. Oceny z prac klasowych, sprawdzianów i kartkówek mogą być wystawiane na podstawie skali punktowej po jej przeliczeniu procentowym w stosunku do maksymalnej ilości punktów według następujących zasad:
    • Niedostateczny (1, ndst)              0 – 39 %
    • Dopuszczający  (2, dop)             40 – 55 %
    • Dostateczny     (3, dst)               56 – 74 %
    • Dobry              (4, db)                 75 – 89 %
    • Bardzo dobry    (5, bdb)             90 – 99 %
    • Celujący           (6, cel)              100% i wyżej (np. zadanie dodatkowe)
  6. Podstawą wystawienia oceny końcowosemestralnej będzie średnia ważona ocen otrzymanych w ciągu całego semestru.
  7. Ocena na zakończenie roku jest średnią arytmetyczną ze średnich ważonych semestru I i II.

SYSTEM ŚREDNIEJ WAŻONEJ NA LEKCJI MATEMATYKI

1. Tabela przyporządkowania wagi poszczególnym formom aktywności ucznia:

Forma aktywności

waga

Praca klasowa semestralna

Praca klasowa

Odpowiedź ustna, referat

Sprawdzian/kartkówka z ostatnich 3 lekcji

Projekt, praca długoterminowa

Aktywność, praca na lekcji, zadanie domowe

2.  Progi wymagane na poszczególne oceny:

Ocena