IMG_1700
6 czerwca 2018

Zajęcia terenowe w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach

Uczniowie klasy II c, z rozszerzoną biologią, już po raz kolejny poszerzali swoją ekologiczną wiedzę podczas trzydniowych zajęć terenowych w stacji ekologicznej w Jeziorach.

Pod kierunkiem doktora Michała Lorenca, przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia – piezometru, przeprowadzili badania mające na celu pomiary lokalizacji wód podziemnych na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, mierzyli temperaturę wody podziemnej i wody wypływającej ze źródła, które zasila wody Jeziora Góreckiego. przeprowadzili pomiar zawartości azotu, który przyczynia się do eutrofizacji wody.

W czasie laboratorium mieli niepowtarzalną okazję poznać sposób działania aeratora pulweryzacyjnego, tłoczącego wodę zasobną w tlen w głąb zbiornika,  aby poprawić warunki tlenowe ważne dla zachowania życia w jeziorze.

Uczniowie analizowali i omawiali zagadnienia z ekologii dotyczące populacji, biocenoz i ekosystemów oraz obserwowali  i analizowali skutki antropopresji w parku, poznawali funkcje lasów oraz sposoby przeciwdziałania degradacji  środowiska życia człowieka.

Zajęcia terenowe mają jednak na celu nie tylko zwiększenie wiedzy uczniów, ale również umocnienie w nich postaw proekologicznych, które prezentują już dziś.

Alina Śmidoda
IMG_1685