MENU
Materiał zapasowy w komórkach roślinnych
30 listopada 2017

Zajęcia w pracowniach Wydziału Biologii UAM

30 listopada uczniowie klasy III c kolejny raz uczestniczyli w zajęciach  laboratoryjnych  na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Pierwsze zajęcia, odbywające się  w Instytucie Biologii Komórki były doskonałą okazją , aby powtórzyć wiedzę z budowy komórki roślinnej oraz doskonalić umiejętności obserwacji mikroskopowej i technikę przygotowywania preparatów do obserwacji. Każdy uczestnik mógł

obserwować struktury komórkowe w mikroskopie świetlnym, kontrastowo- fazowym i polaryzacyjnym. Pozwoliły one  na zaobserwowanie mitochondrium, plastydów, ruchów cytoplazmy oraz wakuol w komórkach roślinnych. Uczniowie  pracowali sprawnie, bez żadnych kłopotów w zakresie rozpoznawania oraz nazywania obserwowanych elementów komórek. Ważnym aspektem zajęć były powiązania z wiedzą zdobytą w szkole i jej powtórzenie co jest kluczowe  w kontekście zbliżającej się matury.

Druga cześć przeprowadzona zastała w Instytucie Genetyki. Tutaj prowadzącymi były dwie doktorantki. Zajęcia i tym razem doskonale korespondowały z tematyką omawianą w szkole na lekcjach biologii. Sekwencjonowanie DNA oraz elektroforeza to niektóre z zagadnień inżynierii genetycznej, które stanowią wyzwanie dla uczniów . Procesy, poznane w szkole uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić w laboratorium. Każde zajęcia ,które  odbywają się  na UAM mają na celu rozwijanie umiejętności złożonych, niezbędnych do tego, aby prawidłowo rozwiązywać zadania problemowe z biologii. Wszystko po to, by rozwijać kreatywność i samodzielność oraz umiejętności łączenia teorii z praktyką. Uczniowie klas o profilu biologiczno- chemicznym bardzo cenią tego typu zajęcia. Następne zajęcia już wkrótce. 

 

Ziarna skrobi w materiale roślinnym
Komórki roślinne
Komórki wewnętrznej łuski cebuli, ruch cytoplazmy
1513149715
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.