1 grudnia 2021

„KLASA AKADEMICKA” w naszym LO

W roku szkolnym 2021/2022 po raz pierwszy w naszej szkole została utworzona „Klasa Akademicka”. Projekt  edukacyjny Klasy Akademickie skupia ludzi ciekawych. Ludzi, których łączy pasja - pasja poznawania tajemnic przyrody, pasja zgłębiania natury człowieka i wiedzy matematycznej. W projekcie uczestniczy zorganizowana grupy osób z klasy z rozszerzoną matematyką i informatyką, która podjęła się wyzwania naukowego, wspólnie ustaliła temat badawczy i  przez cały rok będzie realizować  związany z nim projekt.

Jako nasz cel badawczy postawiliśmy sobie pytanie dotyczące liczb i postrzegania naszej estetyki piękna. Liczbami i ich własnościami zachwycali się ludzie od tysięcy lat, często przypisując im nadprzyrodzone moce. Świadczy to o ogromnym szacunku i respekt, jakie budziły nowe odkrycia w dziedzinie matematyki. Złota liczba, znana już w starożytności, przez całe stulecia zadziwiała matematyków, fizyków, filozofów, przyrodników, architektów, artystów i innych badaczy swymi niezwykle interesującymi własnościami.

My w naszej pracy badawczej  odpowiemy sobie na pytanie „Kobieta – istota idealna? Czy  współczesny ideał nastolatki jest nierzeczywisty i nierealny?”

Uczniowie stworzą zespoły badawcze, w którym każdy ma określoną rolę i zadanie do wykonania. Efektem końcowym będzie multimedialny artykuł podsumowujący całość badań i prezentujący jego efekty. Zespoły uczniowskie mają bezpośredni kontakt z najlepszymi wykładowcami akademickimi. Raz w miesiącu transmitowane są bowiem dla nich specjalne wykłady internetowe, podczas których otrzymują możliwość zadawania pytań oraz prowadzenia dyskusji.

Założeniem programu jest realizacja kształcenia na najwyższym poziomie, wyłanianie talentów i wyrównywanie szans edukacyjnych między uczniami i szkołami z większych i mniejszych ośrodków. Wykładowcami są autorytety naukowe z kraju i zagranicy.

Ponadto uczniowie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Mają możliwość wyjazdów na wykłady i warsztaty na wyższe uczelnie.

Monika Wiśniewska - opiekun klasy akademickiej

Klasa akademicka - kolaż zdjęć