27 maja 2022

Wytyczne do programu wychowawczo - profilaktycznego

Wytyczne na rok szkolny 2021/2022

W r. V dopisuje się p. 9A o treści:

9A.  Komunikacja bez przemocy.

Działanie

Osoby odpowiedzialne

Sposoby realizacji

Budowanie poczucia bezpieczeństwa w szkole

Wychowawca, psycholog szkolny, wszyscy nauczyciele

• prowadzenie trudnych dyskusji z uczniami,
  • dostosowywanie informacji o aktualnej sytuacji związanej z wydarzeniami w Ukrainie do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka,
  • zmniejszanie, niwelowanie u uczniów poczucia lęku i niepokoju,
  • wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa poprzez informowanie o wsparciu udzielanym Ukrainie oraz bezpiecznym pobycie w Polsce.

Integrowanie społeczności klasowej i wewnątrzszkolnej

Wychowawca, psycholog szkolny, wszyscy nauczyciele

• poznania przez uczniów polskich i ukraińskich kultur obydwu krajów, ukazania różnic i podobieństw łączących Ukraińców i Polaków,
  • organizowanie wspólnego spędzania czasu podczas różnych, aranżowanych przez szkołę, sytuacji.
  • Udział w zajęcia oraz  wyjazdy i wyjścia integracyjne klasowe i międzyklasowe,
  • prowadzenie działań wspierających uczniów z Ukrainy poprzez wolontariat i akcje charytatywne,
  • aktywne uczestniczenie uczniów w życiu klasy, dzięki wsparciu Rady Rodziców udział   w klasowych wyjściach do kina, czy muzeum – Rada Rodziców pokrywa koszty biletów.

Wsparcie psychologiczne

Psycholog szkolny, psycholog – asystent dla uczniów z Ukrainy

• Zatrudnienie  psychologa, którego językiem ojczystym jest język ukraiński i wspieranie uczniów w trudnej sytuacji poprzez indywidualne spotkania,
  • prowadzenie rozmów z uczniami Ukrainy oraz pomoc w kontakcie z rodzicami tych uczniów.
Bez nazwy