Dbajmy o Ziemię.
Ekolodzy ostrzegają, o coraz to większym wzroście zaśmiecenia naszej planety. Rocznie do oceanów trafia około 8 mln ton plastiku. Jeżeli wody będą nadal tak dynamicznie zaśmiecane, to w 2050 roku ma pływać w nich więcej odpadów niż ryb. Plastik jest również polskim problemem, jednak szczęśliwie świadomość ekologiczna Polaków prezentuje się coraz lepiej. Warto o nią zadbać tym bardziej, iż ekologiczne podejście do generowania odpadów, w znaczący sposób może wpłynąć na oszczędność budżetu w naszym portfelu.
Jednym ze sposobów na połączenie ekologii z oszczędnością, jest stosowanie filozofii „zero waste" („brak marnowania”). Słysząc to można pomyśleć, że jest to trudne do wdrożenia, jednak w rzeczywistości sprowadza się tak naprawdę do wprowadzenia konsekwentnych 5 zasad (5R):
- Refuse (odmawiaj) - np. nie bierz rzeczy niepotrzebnych tylko dlatego, że są bezpłatne, odmawiaj ulotek i jednorazowych opakowań.
- Reduce (ograniczaj) - otaczaj się tylko tym, co jest ci naprawdę potrzebne
- Reuse (używaj ponownie) - zrezygnuj z opakowań jednorazowych
- Recycle (segreguj i przetwarzaj)
- Rot (kompostuj)
Ponadto filozofia ta ma też swoje odzwierciedlenie w nawykach żywieniowych. Osoby stosujące się do „zero waste" starają się wykorzystywać wszystko co się da, a co za tym idzie wyrzucają o wiele mniej jedzenia. W Internecie znajdziemy wiele stron oraz forów, na których użytkownicy wymieniają się ciekawymi pomysłami na wdrażanie w życie filozofii „zero waste". Krótko mówiąc, możliwości są niemal nieograniczone, a żeby wprowadzić to w życie codzienne trzeba tylko chcieć!
Aby zredukować domowe wydatki, wystarczy np. na zakupy chodzić z listą najpotrzebniejszych produktów i skrupulatnie się jej trzymać, zwracając jednocześnie uwagę na datę przydatności do spożycia czy też na sposób przechowywania. Bardziej oszczędni możemy być także w okresie zimowym, kiedy to koszty ogrzewania są znacznie większe. Aby obniżyć te koszty, należy korzystać z kilku zasad, które ułatwią nam oszczędzanie na energii cieplnej, np. nie zasłanianie grzejników, odpowietrzanie ich oraz dokładne wietrzenie pomieszczeń krótko i intensywnie.
Jak widać, bycie oszczędnym oraz ekologicznym, można połączyć. Jedyne co potrzeba to odrobina silnej woli i zaangażowania....
Adam Piekarek
Liceum w Tarnowie Podgórnym