29 września 2022 | Monika Wiśniewska

Festiwal Matematyki z naszym udziałem

29 września 2022 roku klasa 1B wzięła udział w szóstej edycja Festiwalu Matematyki, wydarzenia organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu, organizowanego w formie stacjonarnej, były Zastosowania.
Pierwszy wykład w jakim wzięliśmy udział, to "Trygonometria - nie taki sinus straszny jak go malują".
Dowiedzieliśmy się, że pierwotnie wykorzystywana była przez żeglarzy przy nawigacji, urzędników przy pomiarach gruntów, czy wreszcie uczonych i kapłanów do mierzenia czasu. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób skompresować obraz i jak wyliczyć kąt uderzenia torpedy w łodzi podwodnej. Obecnie trygonometria używana jest m.in. do modelowania i opisywania zjawisk fizycznych. Świat funkcji trygonometrycznych nie jest wcale tak odległy jakby się mogło wydawać i czai się na wyciągniecie… telefonu komórkowego.
Drugi wykład - "Modelowanie zjawisk natury" - pokazał nam ,że świat jest matematyczny a każde zjawisko za pomocą odpowiednich narzędzi da się opisać i pewne skutki przewidzieć. Taki opis możemy przełożyć na symulację komputerową, dzięki której możemy na przykład przewidzieć przyszłe zjawiska czy stworzyć realistyczne wizualizacje. W trakcie wykładu zobaczyliśmy jak za pomocą modelowania matematycznego można ożywić ławicę ryb, zasiać łąkę czy wyhodować las, a następnie go spalić.
Kolaż zdjęć z wydarzenia
Początek wykładu