Gala "Młode Lwy" 2022
W sobotę 11 czerwca odbyła się w naszej gminie Gala „Młode Lwy" 2022. Nagrody przyznawano w pięciu kategoriach.
Z satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że w kategorii "Oddany dla Młodych" statuetkę otrzymała nauczycielka z naszego liceum - Pani Grażyna Smolibocka, która jest wychowawcą i nauczycielką języka polskiego. Jest także autorką programu klasy językowo – prawniczej i organizatorką podmiotów prowadzących warsztaty w klasach o tym profilu. Nowy program wdrożony w roku szkolnym 2021/2022 spowodował duże zainteresowanie tą klasą i wzrost atrakcyjności oferty edukacyjnej naszej szkoły. Przygotowanie tej oferty wymagało szeregu działań podejmowanych przez Panią Smolibocką, która działała w tym kierunku dostrzegając potrzebę szerszej edukacji prawnej młodego człowieka. Dzięki podjętym z jej inicjatywy działaniom klasa o tym profilu realizuje rozszerzenia z zakresu humanistycznego, a więc z języka polskiego, języka angielskiego i z historii. Ponadto ma możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych programowo warsztatach, których treści skorelowane są z dodatkowymi celami realizowanymi na tym profilu. Należą do nich między innymi: ćwiczenie umiejętności formułowania argumentów i argumentowania oraz sztuki dyskusji w postaci debat oksfordzkich, zdobywanie podstawowej wiedzy prawniczej, poznanie zadań organów samorządowych, zapoznanie ze specjalistycznym słownictwem prawniczo – biznesowym w zakresie języka angielskiego i niemieckiego oraz z elementami translatoryki. Cele te realizowane są poprzez warsztaty w Urzędzie Gminy (w tym roku szkolnym, a w następnych w Urzędzie Marszałkowskim i w Urzędzie Wojewódzkim, a także wizytę w Sejmie RP), udział w rozprawie karnej w Sądzie Rejonowym w Poznaniu (zaplanowane już na ten rok szkolny), a także warsztaty w szkole z sędziami sądów rejonowych, prawnikami oraz z nauczycielami naszego Liceum. Uczniowie będą debatować, dyskutować z poszanowaniem oponenta, ćwiczyć się w formułowaniu argumentów, wyciąganiu wniosków, będą tłumaczyć. Dzięki tym wszystkim działaniom będą lepiej rozumieć świat i siebie, w przyszłości zaś będą dokonywać świadomych wyborów. Już dzisiaj uczniowie z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestniczą w tych spotkaniach.
Zaciekawienie uczniów innych klas zajęciami prowadzonymi w klasie Ia zaowocowało zmianami w programie wychowawczo – profilaktycznym. Z inicjatywy pani Smolibockiej, w odpowiedzi na potrzeby uczniów i prośby rodziców do programu został na stałe wprowadzony cykl spotkań warsztatowych prowadzonych przez Fundację Edukacji Prawnej, której przedstawiciele podczas cyklu spotkań w ramach godzin wychowawczych mówią m.in. o: świadomej obecności na portalach społecznościowych, czynnościach prawnych przez internet, wizerunku online, prawach autorskich, danych osobowych oraz wolności słowa w internecie. Znowu koordynatorem tych działań była pani Smolibocka.
Pracując w ramach teatru z młodzieżą często mówi ona o jego terapeutycznym działaniu dla młodego człowieka, dlatego też można tam spotkać osoby nieśmiałe, wrażliwe czasami wycofane społecznie, które w tym zespole, pod opieką prowadzącej tą grupę, przechodzą metamorfozę. Najlepszym przykładem może być uczeń klasy matematyczno – informatycznej, który walcząc z nieśmiałością i jąkaniem po roku został przewodniczącym klasy, po dwóch samorządu szkolnego - ściśle współpracując z Młodzieżową Radą Gminy.
Prowadzony przez panią Smolibocką zespół teatralny „Przy okazji” prezentuje swoje spektakle na forum szkoły oraz zaprzyjaźnionych szkół, uroczystości gminnych czy na zamku w Poznaniu, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczy w konkursach teatralnych o zasięgu rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, zdobywając nagrody i wyróżnienia między innymi:
- tytuł Finalisty Przeglądu Młodego Teatru „Dzień dobry, Sztuko” za spektakl „Kim jesteś diable?
- Nagroda Główna „Marcinek” oraz Nagrody Jury Studenckiego Na Poznańskim Festiwalu Teatrów „Marcinek” za spektakl „Dzieci – nie dzieci i ich wierszyki”
- Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich „Melpomena”
w Środzie Wielkopolskiej za spektakl „Dzieci – nie dzieci i ich wierszyki” - Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich „Melpomena”
w Środzie Wielkopolskiej dla:
- Grażyny Smolibockiej, instruktor teatralnej za „Śmierć Porucznika”
- dla Marii Boch za rolę Generała w „Śmierci Porucznika”
- za spektakl „Śmierć Porucznika”
- Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich „Melpomena”
- w Środzie Wielkopolskiej za spektakl „Życie nam się rozerwało”
- 3 miejsce na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Arlekinada za przedstawienie autorskiego spektaklu „Po lekturze”.
Pani Smolibocka jest bardzo dobrym i lubianym przez młodzież wychowawcą, który w ramach pracy wykorzystuje swoje umiejętności tutora. Pracując tak, pomaga uczniom (również tym wymagającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej) odkryć swoje mocne strony, na których mogą dalej budować swoją przyszłość. Dlatego też często uczniowie, również w czasie studiów, kontaktują się z panią Smolibocką informując o swoich sukcesach podkreślając, że nie byłoby ich w tym miejscu bez wcześniejszego wsparcia ze strony pani profesor.
Jako wychowawca rozpoznaje sytuacje uczniów mających problemy w nauce, problemy psychiczne lub uczniów niedostosowanych społecznie, poprzez obserwację, rozmowy z uczniami i ich rodzicami lub opiekunami, konsultacje z psychologiem szkolnym, analizę dokumentacji. Szuka możliwości pomocy dzieciom i wspólnie z rodzicami szuka rozwiązań sytuacji trudnych, wskazując również placówki, które mogą udzielić pomocy.
Uczniom zdolnym stawia wysoko poprzeczkę, poświęcając im czas, w trakcie którego wspólnie poszukują dalszej ścieżki rozwoju (działania tutora). Wspólnie z klasą uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Poznań, ale również organizuje wycieczki do innych miast pod znakiem teatru i filmu.
Pani Smolibocka jako świetny polonista odkrywa przed młodymi ludźmi świat literatury zaciekawiając ich, zarażając swoją pasją. Zainspirowani uczniowie biorą udział w różnego rodzaju konkursach, osiągając sukcesy - między innymi uczennica klasy IA – Julia została Laureatką III nagrody w kategorii proza w XIII Konkursie Literackim o Nagrodę FanFila dla uczniów wielkopolskich szkół średnich. Konkurs organizowany jest przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pani Grażyna Smolibocka jest nauczycielem o wielkim sercu i najwyższych kwalifikacjach. Jeśli dodać do tego jej wysoką kulturę osobistą, empatię, otwartość na drugiego człowieka, szczególnie tego „innego”, to mamy pełny obraz nauczyciela z klasą, którego każdy uczeń chciałby być wychowankiem.
Dodatkowo nominację w kategorii „Młody Społecznik” otrzymała Kinga Kaczor - uczennica klasy 3 Cp w LOTP, która od początku swojej edukacji w liceum bardzo aktywnie włączyła się w działalność i rozwój szkolnego koła wolontariatu. Jest osobą wyjątkowo zaangażowaną w sprawy lokalne jak i o zasięgu ogólnopolskim. Jako wolontariuszka brała udział w takich akcjach jak: WOŚP, Bieg Lwa w Tarnowie Podgórnym czy w Półmaratonie poznańskim. Współorganizowała pomoc: „Uśmiech od zająca” oraz „Mikołaja”. Od kilku lat jest również liderem Fundacji RunPort. Duszę społecznika rozwijała już w szkole podstawowej pracując i działając w szkolnym kole PCK. Jej działalność jest również widoczna w pracy na rzecz zwierząt samotnych i opuszczonych(zbiórka karmy i przedmiotów do pielęgnacji) w gminnych oraz okolicznych schroniskach. Kinga Kaczor jest kontaktową, sumienną i oddaną sprawie osobą.
Natomiast w kategorii „Młody Sportowiec” nominowana została Aleksandra Sękowska z klasy III Ag, tegoroczna maturzystka. Ola uzyskała II klasę sportową wpisaną do rejestru Polskiego Związku Badmintona. Jest zawodniczką UKS Baranowo. Osiąga sukcesy sportowe, m.in. w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowych w badmintonie 2022, Grand Elity, Grand Prix Elity 2022 (III miejsce). Łącząc naukę ze startami w zawodach zawsze znajdowała czas, by czynnie uczestniczyć w życiu sportowym naszego liceum.